W Głogowie przez trzy dni można zwiedzać zabytki za złotówkę

<p>Z okazji obchodzonego 27 września Światowego Dnia Turystyki, w Głogowie już po raz drugi zorganizowano specjalne atrakcje, w tym zwiedzanie zabytków i wystaw za przysłowiową złotówkę &#8211; poinformował 25 września Bartosz Hejmej, rzecznik głogowskiego magistratu.</p>

Przygotowana oferta to część Głogowskich Dni Turystyki, które rozpoczęły się w poniedziałek 25 września i potrwają do środy 27 września. Wtedy właśnie wejście do obiektów historycznych, dostępne będzie dla wszystkich chętnych.

„To wyjątkowa okazja, aby za jedyną złotówkę zwiedzić muzeum, budynek kolegiaty, wieżę ratuszową czy tzw. podziemia Bożego Ciała. Część tych zabytków w zwykłe dni jest w ogóle niedostępna dla zwiedzających, a w innych, jak w muzeum, dorośli za wejście muszą zapłacić sześciokrotnie więcej” - powiedział Hejmej.

Z Głogowskich Dni Turystyki korzysta przede wszystkim młodzież. W ramach imprezy zorganizowano dla uczniów m.in. grę terenową po ulicach odbudowanego Starego Miasta, a także zwiedzanie historycznych miejsc, w tym podziemi i krypt znajdujących się pod kościołem Bożego Ciała.

„Świątynia ta ma ponad 300 lat, a jej podziemia ciągną się pod całym kościołem. Chowani w nich byli Jezuici a także szlacheckie rodziny. W podziemiach, w czasie wojny znajdował się też szpital oraz schron przeciwlotniczy” - powiedział PAP Rafael Rokaszewicz z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Zachęcił także do zwiedzenia odbudowanej kolegiaty oraz punktu widokowego na odbudowanej wieży głogowskiego ratusza, która ma 80-metrów wysokości i jest jedną z najwyższych wież ratuszowych w kraju.

Ponadto w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie można właśnie oglądać wystawę najciekawszych i najcenniejszych monet, które są częścią sześciu skarbów odkrytych w przeciągu ostatnich 20 lat w okolicach Głogowa i w samym mieście. Jedną z atrakcji ekspozycji są pokazane po raz pierwszy monety, składające się skarb na odkryty w 2004 roku podczas prac archeologicznych na głogowskim Starym Mieście. Skarb ten uważany jest za jedno z największych odkryć w powojennej historii Głogowa i Dolnego Śląska. W jego skład wchodziło 5,5 tysiąca monet: w tym 273 złotych, 300 srebrnych oraz blisko 5 tys. drobnych. MSJ

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera