<p>Chińscy archeolodzy przystąpią w przyszłym roku do stworzenia wirtualnej rekonstrukcji słynnych Jaskiń Mogao. Otwarcie strony internetowej, stwarzającej możliwość wirtualnego zwiedzania jaskiń, planowane jest na 2011 rok - informuje serwis internetowy "Peoples Daily News". </p>
Mogao to jedno z największych skupisk malowideł jaskiniowych na świecie. Archeolodzy prowadzący prace konserwatorskie w tym rozległym kompleksie zapowiedzieli rozpoczęcie wielkiego projektu, mającego na celu stworzenie wirtualnej rekonstrukcji najciekawszych komnat i udostępnienie ich w sieci.
System 492 jaskiń, wykutych w skalnym urwisku, znajduje się w pobliżu miasta Dunhuang w północno-zachodniej prowincji Gansu. Jaskinie wypełnione są malowidłami i rzeźbami, z których najstarsze pochodzą z IV w. p.n.e. Tworzenie całej dekoracji trwało ok. tysiąca lat. Jaskinie są jedną z największych atrakcji turystycznych Chin. W 1987 roku cały zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Chińscy specjaliści planują stworzenie trójwymiarowego modelu 170 najciekawszych sal. Rekonstrukcja obejmie 147 komnat Jaskiń Mogao i 23 sale z kompleksu Jaskiń Yulin.
Naukowcy zamierzają stworzyć trójwymiarowe rekonstrukcje w przestrzeni wirtualnej na bazie szczegółowych fotografii cyfrowych o wysokiej rozdzielczości.
Projekt stworzenia wirtualnego modelu powstał głównie z myślą o ochronie delikatnych fresków. Około pół miliona turystów odwiedzających corocznie jaskinie przyczynia się do przyśpieszonej erozji malowideł. Prace, które rozpoczną się w przyszłym roku, są rozszerzeniem podobnego projektu trwającego od końca zeszłego wieku w 20 komnatach kompleksu.
Jaskinie leżące w pobliżu Dunhuang - w przeszłości jednego z głównych miast targowych Jedwabnego Szlaku - stanowiły ośrodek kultu Buddy. Specyficzna technika, użyta do tworzenia malowideł, nadała im wyjątkowo plastyczny charakter. Rysunki postaci wykonano na glinianym tynku nałożonym na naturalne podłoże. JACK
Pełny tekst depeszy znajduje się w Serwisie Naukowym PAP.
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.