<p>Ponad pięć tysięcy studentów pierwszego roku rozpocznie naukę w <a href="http://www.sggw.waw.pl/">Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego</a>. O jedno miejsce na studiach dziennych ubiegało się ponad pięć osób - informuje rzecznik SGGW dr inż. Krzysztof Szwejk. </p>
O przyjęcie ubiegało się w tym roku ponad 15 tysięcy absolwentów szkół średnich. Na studia dzienne uczelnia przyjmie 2 700 maturzystów. Łącznie na studiach dziennych, zaocznych i wieczorowych na pierwszym roku rozpocznie naukę 5 200 studentów.
"W tym roku najbardziej oblegane były studia międzywydziałowe z turystyki i rekreacji. Na jedno miejsce przypadało tu 25 kandydatów. W ubiegłym roku na ten kierunek też było najwięcej chętnych - 22 osoby na jedno miejsce" - przypomina Krzysztof Szwejk.
O jeden indeks na kierunku biotechnologia walczyło 12 osób (w ubiegłym roku 14), natomiast na weterynarię ponad 12 kandydatów.
Kandydat na informatykę i ekonometrię musiał pokonać prawie 10 konkurentów, natomiast na kierunkach technologia żywności i żywienie człowieka oraz gospodarce przestrzennej o jeden indeks ubiegało się 9 osób.
Z analiz Biura Spraw Studenckich wynika, że tegoroczni maturzyści byli lepiej przygotowani do egzaminów. "Żeby dostać się na studia, musieli zdać egzaminy maturalne znacznie lepiej niż ich koledzy próbujący dostać się na SGGW w ubiegłym roku" - mówi.
Wolne miejsca czekają jeszcze na niektórych kierunkach studiów zaocznych - gospodarce przestrzennej, inżynierii środowiska, ochronie środowiska, rolnictwie, technice rolniczej i leśnej, technologii drewna, technologii żywności, zarządzaniu i inżynierii produkcji oraz zootechnice.
Szczegółowe informacje o wolnych miejscach można znaleźć pod adresem:
<http://www.sggw.waw.pl/~konkurs/kandydat/INDEX.HTML>
Z myślą o studentach pierwszego roku, uczelnia przygotowała specjalną stronę internetową www.student.sggw.pl <http://www.student.sggw.pl>
Dostępne są tu informacje dotyczące m.in. stypendiów, zakwaterowania w akademikach, kampusu SGGW, a także zabytków warszawskich, stołecznych klubów studenckich, kin, teatrów.
"Na pierwszoroczniaków czeka 650 miejsc w akademikach. Niestety, wolnych miejsc już nie ma. W tym roku uczelnia przygotowała 3500 miejsc w 11 akademikach" - mówi rzecznik SGGW.
Jak zaznacza, uczelnia oferuje studentom najlepsze warunki mieszkaniowe spośród wszystkich polskich uczelni. "Akademiki wyremontowano; do remontu pozostały jeszcze tylko dwa. Na studentów czekają miejsca w pokojach 1, 2 i 3-osobowych. W starszych akademikach są wydzielone segmenty po 4 pokoje. Każdy segment ma łazienkę, a na każdym piętrze jest kuchnia" - wyjaśnia. W najnowszym akademiku Limba (348 miejsc) są tylko pokoje 1 i 2-osobowe, każdy z łazienką i kuchnią.
"We wszystkich pokojach akademików jest sieć internetowa. Na studentów czekają dobrze wyposażone siłownie, pokoje cichej nauki oraz nowoczesne pralnie przemysłowe" - dodaje. Ceny w domach studenckich są zróżnicowane - od 270 do 430 zł.
Studenci, którzy rozpoczną naukę na SGGW mają do dyspozycji nowoczesny, zajmujący powierzchnie 70-hektarów kampus z obiektami dydaktyczno-naukowymi i sportowymi. Studenci mogą korzystać m.in. z krytej pływalni, krytych i otwartych kortów tenisowych, ujeżdżalni koni.
Na studentów czeka także biblioteka z nowoczesną, elektroniczną wypożyczalnią, przychodnia lekarska, oraz kluby studenckie. BSZ
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.