<p><a href="http://www.osw.waw.pl/">Ośrodek Studiów Wschodnich</a> (OSW) nosi od wtorku 12 września imię profesora Marka Karpia - historyka, pomysłodawcy i wieloletniego dyrektora tej placówki.</p>
Tablicę pamiątkową poświeconą profesorowi - w drugą rocznicę jego tragicznej śmierci - odsłonił minister gospodarki Piotr Woźniak. Minister przypomina, że Karp był "wspaniałym szefem ośrodka" i że z pasją "uczył nas poznawać część świata, w której żyjemy".
Marek Karp zmarł 12 września 2004 roku w wieku 52 lat, w wyniku obrażeń, jakich doznał, kiedy miesiąc wcześniej na jego samochód w Białej Podlaskiej najechał białoruski TIR.
Karp był historykiem średniowiecza, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 80. oficjalnie bywał bibliotekarzem, redaktorem, wykładał historię malarstwa na ASP w Warszawie. Współpracował z miesięcznikami "Res Publica" i "Znak".
Poruszał tematykę wschodnią na łamach nielegalnych czasopism podziemnych w okresie "Solidarności". Na przełomie lat 80. i 90. wielokrotnie jeździł na Litwę, wspomagał jej dążenia niepodległościowe i organizował dla niej poparcie wśród litewskich Polaków. Niepodległa Litwa odznaczyła go w 2000 roku Orderem Wielkiego Księcia Giedymina, a w 2004 roku, pośmiertnie, medalem upamiętniającym członkostwo Litwy w NATO i Unii Europejskiej.
W 1990 roku prof. Marek Karp założył Ośrodek Studiów Wschodnich, działający przy Ministerstwie Gospodarki i został jego dyrektorem. Jako twórca jego koncepcji i organizator otrzymał od "Przeglądu Wschodniego" Nagrodę im. Aleksandra Gieysztora za 2000 rok, w 2003 roku był zaś nominowany do Nagrody im. Jerzego Giedroycia za działalność w imieniu polskiej racji stanu. Nagrodę tę otrzymał pośmiertnie w 2004 roku Przyznano ją wówczas również samemu Ośrodkowi.
Ośrodek pracuje na potrzeby rządu - monitoruje prasę i media na obszarze b. ZSRR, Bałkanów i Azji Wschodniej, przygotowuje biuletyny informacyjne, raporty i analizy. Z jego publikacji i zbiorów korzystają też politycy i ośrodki naukowe.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.