<p>Prof. Ludgarda Buzek objęła w czwartek funkcję rektora Akademii Polonijnej w Częstochowie. Wcześniej była prorektorem tej działającej od blisko 15 lat niepublicznej uczelni, odpowiedzialną za działanie jej gliwickiej filii.</p>
Akt powołania na rektora wręczył Ludgardzie Buzek były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który ma tytuł wielkiego protektora częstochowskiej uczelni. Założyciel i długoletni rektor Akademii, ks. Andrzej Kryński, został teraz prorektorem ds. współpracy międzynarodowej.
Akademia Polonijna należy - mówiła Ludgarda Buzek - do najlepszych niepublicznych uczelni w Polsce. Jej zdaniem, duża w tym zasługa ks. Kryńskiego. "Efekty tej działalności widzimy wszyscy wokół i wyrażają się one również w wysokich ocenach tej uczelni w rankingach" - powiedziała.
Ks. Kryński uważa, że stworzona przez niego uczelnia wchodzi obecnie w nowy etap rozwoju, związany głównie z rozwijaniem współpracy międzynarodowej.
"Musimy przejść na nowy etap, bardziej międzynarodowy, żeby do Częstochowy przyjeżdżało więcej studentów z zagranicy, aby było ich jak najwięcej; żeby nie tylko Polacy wyjeżdżali do Europy studiować, ale młodzi ludzie z innych krajów przyjeżdżali studiować do nas" - mówił ks. Kryński.
Ludgarda Buzek jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Polonijnej, ma też tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych, obroniony na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Jej specjalność to zarządzanie środowiskiem, inżynieria chemiczna i procesowa oraz ochrona środowiska. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych.
Akademia Polonijna w Częstochowie powstała w czerwcu 1992 r. Na początku nosiła nazwę Wyższej Szkoły Języków Obcych i Ekonomii. W 2001 r. przekształcono ją w Akademię Polonijną. Od 1992 r. jej rektorem był ks. prof. Andrzej Kryński. Uczelnia kształci studentów na wydziałach: nauk humanistycznych, ekonomii i zarządzania, administracyjno-prawnym, edukacji permanentnej oraz nauk o zdrowiu.MAB
PAP - Nauka w Polsce
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.