Historia i kultura

Odtworzenie życia plemienia Gotów

Życie plemienia Gotów sprzed prawie dwóch tysięcy lat będą odtwarzać mieszkańcy wsi Masłomęcz na Lubelszczyźnie. W niedzielę po raz pierwszy pokażą <strong>&quot;Dzień w krainie Gotów&quot;.</strong>

Od trzech lat we wsi, obok remizy, stoi zrekonstruowana, kryta trzciną gocka chata. Teraz Masłomęczanie postanowili ją ożywić. "Chcemy być Gotami" - mówią.

Osada Gotów, ludu o bogatej kulturze, który wędrował po całej Europie, istniała w Masłomęczu koło Hrubieszowa w II wieku naszej ery. Prowadzone od wielu lat wykopaliska odsłoniły jej liczne pozostałości. Mieszkańcy zobaczyli w tym swoją szansę. Założyli stowarzyszenie, piszą programy i dzięki uzyskanym funduszom przypominają historię.

Do nowego projektu przystąpiło dwadzieścia osób. Od kilku tygodni pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uczą się szyć gockie stroje, lepić garnki, tkać barwne krajki i wyrabiać ozdoby.

"To wcale nie jest takie trudne" - mówi Krystyna Kraj prezentując z dumą gotowe już skórzane buty - łapcie zeszyte rzemykiem. Obok na stole leżą sznury kolorowych paciorków. Goci robili je wprawdzie ze szkła, a te są z modeliny, ale poza tym są identyczne - zapewnia pani Krystyna.

Jej mąż, Czesław Kraj, przyjechał z Austrii, gdzie zarabia przy montowaniu klimatyzatorów. "Ja też będę Gotem" - deklaruje. "Jesteśmy dumni z tego, że mieszkamy w tak szczególnym miejscu, o takiej bogatej historii, chcemy to pokazać wszystkim" - mówi.

Do Masłomęcza już przyjeżdżają wycieczki. W przyszłości mieszkańcy chcą wybudować całą gocką wioskę i nawet remizę przerobić na chatę Gotów. Będą zapraszać turystów, aby wraz z nimi przeżyli trochę czasu tak, jak żyło się przed wiekami. Krajowie chcą wynajmować turystom pokoje i założyć pole namiotowe w ogródku.

Co prawda infrastruktury jeszcze w Masłomęczu brakuje, ale o tym już myślą władze gminne. KOP

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera