<p>We wsi Owczary w powiecie słubickim, przy stacji badawczej Klubu Przyrodników ze Świebodzina mieści się jedyne w Polsce Muzeum Łąki. Prezentuje one ekosystemy trawiaste obszaru ujścia Warty oraz okolic Owczar, w szczególności występujących na tym terenie rzadkich muraw kserotermicznych.</p>
W sąsiedztwie muzeum znajduje się ogródek botaniczny prezentujący rośliny łąk oraz dwie ścieżki przyrodnicze zlokalizowane na wzgórzach dolin rzecznych.
Na ciepłolubnych murawach kserotermicznych rozwija się rzadka roślinność charakterystyczna dla stepów. Na objętym ochroną terenie przy muzeum spotkamy ok. 20 gatunków roślin nie występujących na zwykłych łąkach, np. trawy ostnice (włosowata i Jana), kłosownicę pierzastą, pajęcznicę liliowatą, dzwonka syberyjskiego, mikołajka polnego, zarazę wielką.
W celu powstrzymania zarastania łąk pospolitymi gatunkami traw i innych roślin prowadzony jest wypas owiec, kóz i koników polskich oraz cykliczne koszenie muraw.
Owczary leżą przy trasie Kostrzyn nad Odrą - Słubice, około jednego km na południe od gminnej wsi Górzyca. W stacji badawczej prowadzone są zajęcia edukacyjne prezentujące różnorodność przyrody ekosystemów trawiastych oraz problemy ich ochrony; jest tam około 20 miejsc noclegowych.MMD
PAP - Nauka w Polsce
mpa
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.