
<strong>62 proc. Polaków deklaruje, że jest w związku małżeńskim lub ma stałego partnera. 61 proc. osób pozostających w stałych związkach odczuwa stres, a jego najczęstszą przyczyną jest brak pieniędzy (29 proc.) </strong>- wynika z badania Pentor Research International na temat stresu w związkach. Ponad 75 proc. respondentów przyznaje, że jest w związku co najmniej od 6 lat, w tej grupie 35 proc. związków trwa 30 lat i dłużej. Dla 72 proc. badanych związek, w którym są aktualnie, to ich pierwszy poważny związek. Trzy czwarte z nich to małżeństwa.
Z badania wynika też, że coraz więcej par rozstaje się w momencie pierwszego kryzysu. "Połowa rozwodników to ci, którzy rozwodzą się w ciągu czterech pierwszych lat od zawarcia związku małżeńskiego. Mimo to odsetek par z długoletnim stażem jest nadal bardzo duży" - napisano w komentarzu do badania.
Poza brakiem pieniędzy główną przyczyną stresu w związkach jest alkoholizm partnera (9 proc., w tym 85 proc. osób wymieniających ten powód to kobiety) i problemy z dziećmi (7 proc.).
Dla par z długoletnim stażem (co najmniej 10 lat) stresujący jest stan zdrowia partnera, a wśród par z krótkim stażem (do 2 lat) częściej wymienianymi problemami są kłótnie i problemy w pracy. Co piąty Polak po trzydziestce czuje się niedoceniany przez partnera, a 40 proc. uważa, że praca ich partnera negatywnie wpływa na ich związek.
Respondenci byli też pytani co ich denerwuje w swoich partnerach. Mężczyźni najczęściej skarżyli się na "gadulstwo, narzekanie i pedantyzm swoich partnerek". Panie natomiast na "alkoholizm partnera, palenie papierosów, bałaganiarstwo, nerwowość i za mały wkład swoich partnerów w prace domowe".
Z badania wynika ponadto, że prawie jedna trzecia Polaków uważa, iż podział obowiązków w ich domu jest niesprawiedliwy - takie poczucie mają głównie kobiety.
Badanie wykazało także, że większość Polaków rozwiązuje konflikty za pomocą kłótni, po której następuje oczyszczenie atmosfery (42 proc.), 24 proc. dyskutuje z partnerem i wspólnie poszukuje rozwiązania, a "ciche dni" ma 23 proc. respondentów. Natomiast rzucanie przedmiotami pomaga rozładować stres i napięcie u 4 proc. par.
Jeśli chodzi o sposoby na stres w związku, to przede wszystkim jest to spacer. Taka forma odreagowania jest wymieniana przez prawie 40 proc. Polaków bez względu na płeć i bycie w związku.
Jednak kobiety i mężczyźni mają odmienne sposoby na rozładowanie stresu. Panie częściej niż panowie idą na zakupy, jedzą słodycze, piją napary ziołowe i stosują środki uspakajające. Mężczyźni częściej sięgają po papierosy i alkohol.
Badanie zrealizowane zostało w lipcu 2008 na grupie 1057 osób przez Pentor Research International na zlecenie firmy Klosterfrau Healthcare Group. JS
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.