
<p>Obecnie funkcjonujący w Polsce system melioracji został zbudowany kilkadziesiąt lat temu i odpowiada ówczesnym warunkom, m.in. ilości opadów, która w ostatnich latach sukcesywnie maleje - mówi ekohydrolog z Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN w Łodzi, dr Kinga Krauze.</p>
"Systemy melioracyjne, odprowadzające wodę z pól i łąk, powodują nadmierne osuszanie tych terenów. Woda nie zatrzymuje się i nie jest magazynowana w ziemi. Taki stan był dobry w tych latach, kiedy opadów było więcej. Teraz te rozwiązania nie są przystosowane do rzeczywistości" - podkreśla.
Skutki suszy są tym groźniejsze, im większe zmiany w środowisku wprowadzi człowiek. Dlatego, aby w przyszłości łatwiej przetrwać upalne i suche lata, Polska musi działać na rzecz przywrócenia naturalnego kształtu rzek, zlewni rzek i terenów podmokłych.
"Regulacja koryt rzek spowodowała, że bardzo szybko odprowadzają one wodę do jezior i mórz. Zmniejszyły się też powierzchnie lasów i terenów podmokłych, zwłaszcza torfowisk, które najlepiej magazynują wodę" - tłumaczy.
Jej zdaniem, aby w kolejnych latach zredukować skutki suszy dla rolnictwa potrzebne są przemyślane, kompleksowe działania, takie jak sztuczna meandryzacja rzek, zmiana systemu odwadniania pól i łąk oraz ochrona terenów retencjonujących wodę: lasów i mokradeł.
"Doraźnie pomóc mogłoby też lokalne niewielkie spiętrzanie wody na rzekach. Docelowo potrzebne jest jednak systematyczne przywracanie krajobrazowi w Polsce naturalnego kształtu, inaczej nie uporamy się z problemem suszy, która prawdopodobnie będzie dotykać nas w przyszłych latach" - podkreśla Krauze.
Jej zdaniem, nie można jeszcze mówić o klęsce hydrologicznej. Przyznała jednak, że z badań Centrum Ekologii PAN wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat bilans wodny w Polsce był niekorzystny.
"W tym roku, po obfitych opadach śniegu zimą, wydawało nam się, że ten rok będzie lepszy. Potem jednak przyszła sucha wiosna, a następnie suche i upalne lato, co doprowadziło do tego stanu, jaki mamy obecnie" - zaznacza.
PAP - Nauka w Polsce, Ula Jabłońska
krx
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.