Historia i kultura

Obchody 700-lecia zamku w Olsztynie k. Częstochowy

olsztyn_k_cz-wy_130.jpg
olsztyn_k_cz-wy_130.jpg

<p>Rodzinna gra plenerowa &quot;Śladami historii zamku&quot;, spektakl &quot;Obrona Olsztyna&quot; wg. Aleksandra Fredry, a także projekcje filmów kręconych w zamkowych ruinach - to główne atrakcje weekendowych obchodów 700-lecia zamku w Olsztynie koło Częstochowy. Jak mówi wójt gminy Olsztyn Marian Stępień, badania archeologiczne wykazały, że <strong>początki olsztyńskiego zamku sięgają XI wieku.</strong></p>

Nazwa zamku Przemiłowice - obecnie Olsztyn - została użyta po raz pierwszy w dokumentach procesu biskupa krakowskiego, wytoczonego mu w 1306 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego. 

W 700 lat po tym fakcie historię zamku oraz jego okolic można było odkrywać uczestnicząc w plenerowej grze rodzinnej "700-letnia podróż w czasie". Drużyny  w okolicach zamku wypełniały różne przypisane im zadania.

Podczas obchodów zaprezentowano także dzieła teatralne i filmowe, w których obecny jest olsztyński zamek. Jurajski Teatr Stodoła prezentował "Obronę Olsztyna" wg Aleksandra Fredry; wyświetlono też dwa filmy - "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha J. Hasa z 1964 r. oraz "Hrabina Cosel" w reżyserii Jerzego Antczaka z 1968 roku.

Oprócz tych prezentacji, można było posłuchać wykładów o historii zamku, obejrzeć wystawę podsumowującą konkurs fotograficzny "Z Zamkiem w tle", wysłuchać koncertu średniowiecznej muzyki chóralnej w wykonaniu grupy Kalokaghatos. Zagrały zespoły Kamienne Ogrody, Krzyk oraz Pipes\\'n\\'drums
wykonujący muzykę szkocką. W niedzielę podzielono urodzinowy tort z życzeniami tysiąca lat dla Zamku.

Budowę olsztyńskiej twierdzy przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Pierwotna nazwa Przemiłowice została zmieniona na Olsztyn w I połowie XIV wieku. Zamek miał ochraniać zachodnie rubieże Królestwa Polskiego przed najazdem od strony Śląska i Czech; pełnił także funkcję więzienia królewskiego oraz siedziby sądu.

W połowie XV stulecia zamek kilkakrotnie najeżdżali książęta śląscy; był też wtedy często przebudowywany. W 1488 roku u jego stóp powstało miasto, które po okresie rozkwitu skurczyło się jednak do rozmiarów niewielkiej wsi i w XIX wieku utraciło swój status. Kres świetności królewskiego obiektu przyniosły wojny ze Szwecją. W 1722 roku rozpoczęła się rozbiórka jego murów, a pozyskany budulec wykorzystano do wznoszenia miejscowego kościoła.

Do współczesnych czasów zachowały się ruiny górnego zamku, z cylindryczną wieżą i fragmentami budynków mieszkalnych oraz baszta Sołtysia. Dostrzec można również zarys zamku dolnego i podzamcza. Usytuowana na kamiennym wzgórzu budowla góruje nad okolicą; można ją dostrzec m.in. z wieży klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie.  MTB

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera