
<p>Obwodnica Augustowa z estakadą przez dolinę Rospudy nie narusza unijnych przepisów - uważa minister transportu Jerzy Polaczek. Jak dodaje, nie ma żadnych rzetelnych przesłanek wskazujących, że wskutek budowy tej obwodnicy wymrą rzadkie gatunki ptaków i roślin. Ekolodzy ostrzegają, że inwestycja zniszczy cenną przyrodniczo dolinę Rospudy, stanowiącą siedlisko wielu rzadkich roślin i chronionych zwierząt, m.in. głuszca, rysia i wilka.</p>
Jego zdaniem, nie zrealizowanie obwodnicy może doprowadzić do utraty statusu uzdrowiska przez Augustów. "Niepodjęcie tej inwestycji dzisiaj jest skazaniem tego miasta na śmierć" - mówi Polaczek.
Minister transportu wskazuje, że obwodnica Augustowa ma być realizowana ze środków krajowych, zatem nie grozi utrata dotacji unijnych.
O tym, że obwodnica Augustowa w dolinie rzeki Rospudy może być zrealizowana w jednym z dwóch wariantów - tunel drogowy lub estakada - informował 17 lipca na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.
Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku Tadeusz Topczewski zaznacza, że dyrekcja (prowadząca inwestycję - PAP) wybierze wariant estakady, gdyż jest on dziesięciokrotnie tańszy. Poza tym - dodaje - geotechnicy ostrzegają, że budowa tunelu może zagrażać równowadze wód gruntowych Doliny Rospudy.
Burmistrz Augustowa Leszek Cieślik skomentował decyzję ministra jako dobrą wiadomość dla mieszkańców miasta. "Wariant z estakadą jest przygotowany i zgodny z wszystkimi projektami" -dodaje Cieślik.
19 lipca do obywatelskiego protestu przeciw budowie w dolinie Rospudy wezwała "Gazeta Wyborcza". Przyłączyły się do akcji Rzeczpospolita, TVN Fakty oraz radio TOK FM. Pod protestem podpisało się już kilkadziesiąt tysięcy czytelników "Gazety".
Również 19 lipca rzeczniczka KE odpowiedzialna za środowisko Barbara Helfferich zapowiedziała, że Komisja Europejska sprawdzi, czy projekt obwodnicy Augustowa w dolinie rzeki Rospudy jest zgodny z unijnymi normami ochrony środowiska.
Dolina Rospudy oraz fragment Puszczy Augustowskiej, to obszar, przez który ma przebiegać planowana droga ekspresowa Via Baltica łącząca Warszawę z Helsinkami. Od kilku miesięcy mieszkańcy Suwałk protestowali solidarnie z mieszkańcami innych podlaskich miejscowości, leżących przy drogach krajowych nr 8 i 19, wspólnie raz w miesiącu blokując drogi i domagając się budowy obwodnic. Protesty w innych miastach zawieszono jednak na czas wakacji, by nie utrudniać podróży turystom. Protestujący w Suwałkach postanowili z akcji nie rezygnować. LB
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.