<p>Za "sukces w porządkowaniu pewnych pojęć historycznych" uznaje prof. Władysław Bartoszewski aprobatę Komitetu UNESCO dla zmiany nazwy "Obóz koncentracyjny Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau". Na posiedzeniu Komitetu UNESCO ds. Dziedzictwa Światowego w Wilnie jednomyślnie zaaprobowano <strong>w środę 12 lipca wniosek Polski o zmianę nazwy <a href="http://www.auschwitz-muzeum.oswiecim.pl/html/pl/start/index.php">obozu Auschwitz</a> na Liście UNESCO</strong>. </p>
"Będziemy się starali, aby skończyć dyskusję na ten temat, w którym jest wiele niekompetencji, a niekiedy bywa i zła wola na świecie" - mówi prof. Bartoszewski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i były więzień obozu.
W ocenie prof. Bartoszewskiego, aprobata Komitetu UNESCO dla zmiany nazwy "bardziej ma znaczenie formalne, bo to jest kwestia zapisu w rejestrze".
"Ludzie mogą sobie mówić co chcą, ale jednak ma to pewne znaczenie; (...) uważam to za etapowy sukces na naszej drodze do porządkowania pewnych pojęć historycznych, politycznych w aktualnym obiegu w Europie i na świecie" - zaznacza prof. Bartoszewski.
Podkreśla, że zmiana nazwy obozu dokonuje się "przy zdecydowanym poparciu państwa Izrael, które od początku wykazało tu zrozumienie" i "przy pełnym zrozumieniu ze strony rządu RFN, który bynajmniej tutaj nie podlegał żadnym uczuciowym urazom".
"Uważam to za bardzo pozytywne, satysfakcjonujące nie tylko byłych więźniów, do których i ja należę, ale i poczucie sprawiedliwości historycznej" - podkreśla prof. Bartoszewski. "Bo kwestionowanie podstawowych prawd o II wojnie światowej jest dla wielu ludzi obrażające" - zaznacza.
Jego zdaniem, realizacja postanowienia UNESCO o zmianie nazwy obozu Auschwitz "należy do naszych służb dyplomatycznych, które powinny być wystarczająco sprawne, aby tego dopilnować". DOM
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.