Historia i kultura

Napoleońska bitwa pod Pułtuskiem

naopleon.76..jpg
naopleon.76..jpg

<p>1700 osób z dziewięciu krajów wzięło udział w niedzielę <strong>9 lipca w inscenizacji bitwy z kampanii napoleońskiej pod Pułtuskiem</strong> (woj. mazowieckie). Oprócz bitwy można było zobaczyć obóz wojskowy z początku XIX wieku oraz defiladę oddziałów w historycznych mundurach. Scenariusz imprezy, która trwała kilka godzin, powstał w oparciu o bieg rzeczywistych wydarzeń. W rekonstrukcji bitwy wzięły udział grupy z Polski, Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii. </p>

Niedzielną rekonstrukcję bitwy zlokalizowano przy wale przeciwpowodziowym na łąkach, kilometr za Domem Polonii w Pułtusku. Na polu bitwy "zagrało" 160 koni i wybudowany fragment starego Pułtuska z początku XIX wieku. Widowisku towarzyszyła oprawa muzyczna i efekty pirotechniczne.

Atrakcją imprezy była defilada oddziałów biorących udział w widowisku, w historycznych mundurach. Widzowie mogli też zobaczyć, dotąd nie pokazywaną w Polsce, replikę obozu wojskowego z początku stulecia.

Przebieg bitwy zakłócił drobny incydent - straż pożarna musiała ugasić trawę, która zapaliła się na miejscu bitwy. Organizatorami imprezy byli m.in: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, rosyjska fundacja "Empire of History", czeski "Project Austerlitz" i miasto Pułtusk.

Bitwa pod Pułtuskiem rozegrała się wieczorem 26 grudnia 1806 roku podczas tzw. "pierwszej wojny polskiej". Starły się ze sobą wielka armia Cesarza Francuzów Napoleona I i wojska rosyjskie. Żołnierze napoleońscy usiłowali zdobyć przeprawę na rzece Narew. Po całodniowej walce Rosjanie wycofali się na północny wschód, Francuzi zaś zajęli Pułtusk.  GDY

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera