
<p><strong>Polskie Towarzystwo Medycyny Górskiej ma pomagać wszystkim tym, którzy pasję naukową postanowili połączyć z miłością do wspinaczki.</strong> To pierwsza tego rodzaju organizacja w Polsce. Pomysłodawcą projektu jest profesor Zdzisław J. Ryn z Katedry Psychiatrii Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najwybitniejszych polskich badaczy medycyny wysokogórskiej. </p>
POD SKRZYDŁAMI POLSKIEGO ZWIĄZKU ALPINIZMU
Towarzystwo organizują pracownicy naukowi Collegium Medicum (CMUJ) oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W projekcie uczestniczą również lekarze i psychologowie młodszego pokolenia, między innymi Bartosz Czapski, organizator wyprawy naukowo–odkrywczej "Pamir 2005".
"Liczymy na współpracę z Polskim Związkiem Alpinizmu, na zasadach analogicznych do Komisji Lekarskiej przy UIAA" – mówi Czapski.
UIAA - Union Internationale des Associations d\\'Alpinisme, czyli Międzynarodowa Federacja Związków Alpinistycznych, powstała w 1932 roku we Francji, skupia ona ponad 88 organizacji wspinaczkowych z 76 państw, co oznacza kilka milionów zrzeszonych tu pasjonatów wspinaczki; członkiem federacji jest Polski Związek Alpinizmu.
"Mamy nadzieję, że rekomendacja tej organizacji będzie drogą do uzyskania środków finansowych oraz zaplecza sprzętowego do badań wysokogórskich. Planujemy stworzyć przyjazne warunki dla młodych naukowców, którzy samodzielnie prowadzą badania nad człowiekiem w górach” – deklaruje młody alpinista.
PLATFORMA WYMIANY DOŚWIADCZEŃ
"Towarzystwo ma pomagać wszystkim tym, którzy łączą górską pasję ze swoim zawodem i działalnością naukową. Będzie miejscem spotkań ludzi doświadczonych z tymi, którzy dopiero zaczynają. Poza nami angażują się w ten projekt studenci, rozpoczynający swoją przygodę z działalnością naukową w alpinizmie, tak jak my rok temu" – mówi Anna Lesiecka, absolwentka Wydziału Lekarskiego CMUJ, uczestniczka wspomnianej wyprawy badawczej w Pamir. Podczas ekspedycji odpowiadała za badania z zakresu psychologii dotyczące lęku. Lesiecka ma nadzieję, że wyniki tych badań pozwolą na opracowanie zestawu testów, które będą ułatwiały rozeznanie pośród potencjalnych uczestników wypraw w góry wysokie.
"Rozwój turystyki górskiej, jaki dokonał się w ostatnich latach, sprawia, że coraz częściej lekarze w swojej praktyce stają przed problemami związanymi z wpływem wysokości czy hipotermii na ludzki organizm. Istnieje zatem zapotrzebowanie na badania w tej dziedzinie. Lekarze, psychologowie i inni specjaliści powinni mieć możliwość wymiany doświadczeń. Wierzymy, że Towarzystwo Medycyny Górskiej mogłoby w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju tej interdyscyplinarnej dziedziny wiedzy, tak jak ma to miejsce w innych krajach, gdzie analogicznie instytucje już istnieją" - uważa Łucja Szwedo, również absolwentka Wydziału Lekarskiego CMUJ i kolejny uczestnik wyprawy "Pamir 2005".
POLSKIE ZASŁUGI W MEDYCYNIE GÓRSKIEJ
Zdzisław J. Ryn to jeden z najwybitniejszych polskich badaczy medycyny wysokogórskiej. Krakowski naukowiec jest członkiem The Explorers Club. W swoich publikacjach pokazuje praktyczne znaczenie tego szczególnego obszaru wiedzy.
"Profesor jest dla mnie wzorem człowieka, którego duch pomimo upływu czasu nie starzeje się wcale" – mówi o swoim nauczycielu Anna Lesiecka.
Polski wkład w rozwój medycyny wysokogórskiej to przede wszystkim badania i obserwacje z dziedziny psychiatrii i patofizjologii, mające podnieść poziom bezpieczeństwa wypraw. Obecnie coraz większe grono młodych ludzi, studentów i absolwentów uczelni wyższych, interesuje się tą tematyką. Ich spotkania zaowocowały projektem utworzenia multidyscyplinarnego zespołu, którego celem będzie badanie wpływu gór na człowieka i propagowanie bezpiecznego zachowania w górach. Dorobek naukowy Collegium Medicum, w tym prace zespołu Bartosza Czapskiego, zakwalifikowały się do konferencji naukowej w Hiszpanii w Albacete. Będą prezentowane w listopadzie.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
krx
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.