
<p>1500 osób z dziewięciu krajów weźmie udział od czwartku do niedzieli w <strong>inscenizacji bitwy z kampanii napoleońskiej pod Pułtuskiem</strong> (woj. mazowieckie). Będzie można zobaczyć też <strong>obóz wojskowy z początku XIX wieku i defiladę oddziałów w historycznych mundurach</strong>, biorących udział w widowisku. Bitwa pod Pułtuskiem rozegrała się wieczorem 26 grudnia 1806 roku podczas tzw. "pierwszej wojny polskiej". Starły się ze sobą wielka armia cesarza Francuzów Napoleona I i wojska rosyjskie. </p>
W rekonstrukcji bitwy ma wziąć udział około 1500 osób z Polski, Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii. Na polu bitwy "zagra" 150 koni.
W czwartek uczestnicy rekonstrukcji przybędą do obozu wojskowego w Pułtusku, gdzie żołnierze będą mieszkali w oryginalnych namiotach z epoki. Pierwsza część inscenizacji zostanie zaprezentowana w piątek. Obie armie zbiorą się na polu bitwy, gdzie odbędą się całodniowe manewry.
W sobotę uczestnicy inscenizacji wyruszą do Warszawy, gdzie ulicami miasta przejdzie defilada obrazująca symboliczne opuszczenie Warszawy przez okupacyjne wojska rosyjskie, ustępujące pod naporem armii francuskiej.
W niedzielę w Pułtusku odbędzie się rekonstrukcja bitwy z grudnia 1806 roku, której scenariusz powstał w oparciu o bieg rzeczywistych wydarzeń. Żołnierze, konie, wybudowany fragment starego Pułtuska, efekty pirotechniczne i muzyka będą częścią kilkugodzinnego widowiska.
Inną atrakcją imprezy ma być defilada oddziałów biorących udział w widowisku w historycznych mundurach. Widzowie zobaczą, dotąd nie pokazywaną w Polsce, replikę obozu wojskowego z początku XIX wieku.
Organizatorami imprezy są: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, rosyjska fundacja „Empire of History" oraz czeski „Project Austerlitz". GDY
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.