Volvo i Ford tworzą centrum nowych technologii motoryzacyjnych

<p>W Goeteborgu powstanie centrum badawcze nowych technologii dla motoryzacji. Będzie pracować nad superoszczędnymi, czystymi i hybrydowymi silnikami samochodowymi. Założą je Volvo Personvagnar (Volvo PV) oraz Ford Motor Company - poinformował w komunikacie zarząd Volvo PV.</p>

Początkowo w centrum ma pracować 20 czołowych konstruktorów nowych systemów napędu, zatrudnionych w Volvo PV oraz w europejskich firmach Forda. W ciągu dwóch lat liczba zatrudnionych wzrośnie do 100 osób.

Centrum będzie się zajmować konstruowaniem i rozwijaniem czystych i bardziej sprawnych silników dieslowskich, napędów hybrydowych (łączących normalne silniki benzynowe, wysokoprężne lub gazowe z silnikami elektrycznymi) oraz motorów napędzanych paliwami alternatywnymi - biopaliwami lub gazem.

Silniki opracowywane w Goeteborgu mają być stosowane w samochodach volvo oraz w wozach produkowanych w Europie przez fabryki Fords Premier Automotive Group. Chodzi o marki ford, land rover i jaguar.

Równocześnie Centrum ma współpracować z podobnym ośrodkiem badawczym w Detroit w USA. Taka współpraca już istnieje i obecnie np. opracowany przez biuro konstrukcyjne Volvo PV silnik hybrydowy ma poruszać Forda Escape, pierwszy na świecie wóz typu SUV z takim napędem.

Centrum będzie się też starało zmniejszać zużycia paliwa, a więc także emisję gazów, nie tylko poprzez prace nad napędem samochodów, ale również dzięki stosowaniu do budowy pojazdów nowych, lekkich materiałów. Chodzi o coraz szersze wykorzystanie takich metali jak magnez i aluminium, specjalnych stali oraz tzw materiałów kompozytowych.

Koszt powołania Centrum zostanie pokryty z kwoty 110 mln euro, którą Volvo PV przeznaczyło na program ograniczenia oddziaływania swoich samochodów na środowisko. Rząd szwedzki postanowił wesprzeć, jeszcze w tym roku, powstające Centrum sumą ponad 10 mln euro.

Volvo PV z siedzibą w Goeteborgu od 1999 r. należy do Forda. Spółka zatrudnia 27 tys. osób i w ub.r. wyprodukowała ok. 444 tys. samochodów. MHA

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera