Historia i kultura

Biżuteria Gotów sprzed 1,5 tysiąca lat w gdańskim muzeum

kult._wielbarska.100.jpg
kult._wielbarska.100.jpg

<p>Dziedzictwo ludności kultury wielbarskiej, w postaci różnorodnych ozdób z brązu, złota i srebra będzie można podziwiać na wystawie w <a href="http://www.archeologia.pl/index.php?n=9">gdańskim Muzeum Archeologicznym</a>, czynnej podczas wakacji. </p>

W gablotach muzealnych znalazły się wyroby jubilerskie pochodzące z cmentarzyska w Kowalewku, niedaleko Obornik Wielkopolskich. W czasie prac archeologicznych natrafiono tam na prawie 500 bogato wyposażonych grobów. Pośród znalezisk wyróżniały się bransolety z końcami w kształcie stylizowanych głów węży, zapięcia kolii – tzw. klamerki esowate, wisiorki i fibule.

Oprócz zabytków z Kowalewka, zwiedzający obejrzą przedmioty z innych cmentarzysk kultury wielbarskiej z obszaru północnej Polski. Zabytki datowane są na I-IV wiek.

Archeologiczna kultura wielbarska jest łączona z Gotami - skandynawskim plemieniem przybyłym na teren Pomorza na przełomie er. W pierwszej połowie III wieku rozpoczęła się ich dalsza wędrówka na południe, ku Morzu Czarnemu.

Na terenie Polski ludność tej kultury pozostawiła po sobie liczne cmentarzyska i osady.

Wystawę „Biżuteria Gotów”, przygotowaną przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, będzie można obejrzeć w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26 w terminie od 30 czerwca do 31 sierpnia 2006 roku w godzinach 10-17.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera