Kawki atakują mieszkańców Łodzi

<p>&quot;Express Ilustrowany&quot; pisze, że mieszkańców łódzkiej Retkini na osiedlu atakują ich ptaki. &quot;Najgorzej jest wczesnym rankiem, gdy na ulicy nie ma wielu ludzi. Wtedy czują się bezkarne. Wczoraj mojej sąsiadce kawka o mało nie wykłuła oka&quot; &#8211; opowiada Michał Andrzejak, który rankami wychodzi z psem na spacer. </p>

Jak mówi, codziennie spotyka go ta sama przygoda. "W rejonie ulic Florecistów i Olimpijskiej z drzew zrywa się gromada kawek. Co chwila któraś podlatuje na wysokość mojej głowy. Nieraz oberwałem skrzydłem, ale najbardziej dostaje się mojemu psu. Ptaki stale go atakują, dziobią w głowę" - dodaje.

Ptasią agresję potwierdza pani Maria z bloku przy ul. Florecistów. "One są bardzo agresywne. Nigdy nie podlatywały tak blisko ludzi i nie skrzeczały nad uchem. Kiedyś tak przestraszyły mojego psa, że urwał się ze smyczy. Cały czas leciały za nim i co chwila któraś trącała go dziobem" - opowiada dziennikowi.

Co na to przyrodnicy? "Mamy teraz okres, kiedy młode wylatują z gniazd. Rodzice bronią swoich dzieci. Jeśli ktoś – według ptaków – przeszkadza młodym albo może stanowić dla nich zagrożenie, straszą go" – tłumaczy dr Zbigniew Wojciechowski z Zakładu Dydaktyki Biologii i Badań Różnorodności Biologicznej Uniwersytetu Łódzkiego.

"Taki zwyczaj mają wszystkie ptaki krukowate, do których należą popularne w Łodzi kawki. Z kolei drozdy, kwiczoły i kosy mogą spryskać napastnika – za jakiego uważają człowieka – kałem. One i tak są bardzo delikatne, bo np. jastrząb potrafi nawet poszarpać koszulę na człowieku, który dobiera się do jego gniazda" – wyjaśnia na łamach "Expressu Ilustrowanego" naukowiec. MOW

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera