<p>Palacze w średnim wieku o silnie pomarszczonych twarzach mają 5-krotnie wyższe ryzyko poważnej choroby płuc - tzw. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), niż palacze z mniejszą liczbą zmarszczek - wynika z artykułu na łamach pisma "Thorax".</p>
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że choroba ta już obecnie znajduje się na czwartym miejscu wśród wszystkich przyczyn ludzkich zgonów, a w roku 2020 może przesunąć się na miejsce trzecie. Liczbę chorych na POChP w Polsce ocenia się na 2 mln.
Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, które również powoduje przedwczesne starzenie się skóry, przypominają naukowcy. Ale choć 90 proc. chorych na POChP to palacze, choroba rozwija się tylko u części osób palących.
Najnowsze badania przeprowadzili naukowcy z Royal Devon and Exeter NHS Foundation w południowo-zachodniej Anglii. Objęto nimi grupę 149 palących - aktualnie i w przeszłości - osób w średnim wieku. Zebrano dane na temat nałogu - tj. czas jego trwania i liczbę wypalanych papierosów. Dwóch dermatologów oceniało stopień pomarszczenia twarzy każdej osoby na podstawie zdjęć. Wykonano również testy na czynność płuc i zbadano płuca za pomocą tomografii komputerowej.
Okazało się, że u pacjentów z dużą liczbą zmarszczek na twarzy 5 razy częściej wykrywano zmiany w płucach typowe dla POChP, niż u palaczy mniej pomarszczonych. "Na podstawie tych badań można uogólnić, że jeśli jesteś palaczem i masz dużo zmarszczek jesteś też bardziej narażonych na POChP niż inni palący" - komentuje prowadzący badania dr Bipen Patel. Zdaniem badacza, sugeruje to, że u podłoża POChP i starzenia się skóry może leżeć jakiś wspólny mechanizm. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.