<p>Sintoistyczna świątynia Yasukuni w Tokio, krytykowana przez Chiny i Koreę Płd. jako miejsce pamięci zbrodniarzy wojennych, wydała ulotki w językach sąsiednich krajów, żeby pomóc przybywającym z nich turystom zrozumieć znaczenie Yasukuni - podały w środę 7 czerwca władze świątyni. </p>
Z ulotki można się dowiedzieć, że "ponad tysiąc osób zostało okrzykniętych zbrodniarzami wojennymi i straconych po osądzeniu przez aliantów". W ulotce napisano, że w świątyni ma miejsce odwołanie do duchów tych żołnierzy, jako "męczenników epoki cesarza Hirohito".
Z chińskiej i koreańskiej wersji ulotek wynika, że sądy nad japońskimi zbrodniarzami wojennymi były "jednostronne" lub "niesprawiedliwe". II wojna światowa jest w nich określana terminem z ówczesnej japońskiej propagandy jako "Wielka Wojna w Azji Wschodniej".
Można w nich także przeczytać, że Japonia została zmuszona do walki w czasie II wojny światowej, żeby "bronić swej niepodległości i pomyślności, jako pokojowo nastawiony członek społeczności Azji".
Japonia okupowała Półwysep Koreański w latach 1910-1945 i najechała Chiny w 1937 roku. W czasie II wojny światowej kilkaset tysięcy Azjatek zmuszono do prostytucji na rzecz japońskiej armii, a tylko w Korei 60 tys. osób zginęło z wycieńczenia zmuszone do pracy w kopalniach. Japońskie wojsko jest oskarżane także o fatalne traktowanie jeńców oraz masakry na ludności cywilnej, jak m.in. w Nankinie w 1937, kiedy wymordowano ok. 300 tys. osób.
Japończycy prowadzili również okrutne eksperymenty z bronią biologiczną na chińskich, koreańskich i rosyjskich jeńcach. Zajmował się tym m.in. niesławny Oddział 731 w Mandżurii. KOG
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.