<strong>Minerały, narzędzia i maszyny górnicze można oglądać w Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego w Miedziance koło Chęcin (Świętokrzyskie).</strong> Złoża miedzi z pobliskiej góry - Miedzianki - eksploatowano od XVI wieku do czasów I wojny światowej.
Przed wejściem do muzeum urządzono lapidarium z wapieniami i piaskowcami. Można tam także oglądać maszyny używane dawniej w górnictwie powierzchniowym.
Na wystawach w budynku muzeum pokazano przedmioty, zrobione z wydobywanej przed wiekami miedzi, m. in. monety i biżuterię. Zaprezentowano także dawne narzędzia górnicze i fototapetę przedstawiającą jeden z najstarszych chodników na Miedziance, w którym pracowano do początków XIX wieku.
Muzeum powstało w budynku, w którym mieściła się szkoła górnicza i administracja urzędu górniczego. Jeszcze po II wojnie światowej analizowano możliwość eksploatacji tutejszych złóż do celów gospodarczych.
Muzeum powstałe dzięki dotacjom gminnym i sponsorów, jest otwarte codziennie oprócz niedziel - wtedy będzie udostępniane grupom zorganizowanym, po wcześniejszej rezerwacji.
Góra Miedzianka jest od 1958 roku rezerwatem przyrody. Masyw - zbudowany z wapieni i dolomitów - pokrywają rzadkie gatunki roślin. Występują tu powierzchniowe i podziemne zjawiska krasowe. Szczyt kryje w sobie około cztery kilometry górniczych korytarzy i dziesięć jaskiń. Znajduje się na trasie szlaku turystycznego z Wiernej Rzeki do Chęcin i szlaku geologicznego.
Region świętokrzyski posiada bogate tradycje eksploatacji skał. Uznawany jest za kolebkę polskiego górnictwa kruszcowego i skalnego. Od tysiącleci w miejscowych kopalniach i kamieniołomach wydobywano i obrabiano lokalne minerały, m. in.ákrzemień pasiasty, hematyt, gips, wapienie, piaskowce, miedź.
Do dzisiaj funkcjonują tu kopalnie powierzchniowe, wydobywające kruszywa wykorzystywane m.in. w budownictwie i w drogownictwie. BAN
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.