<p>"Skarb Wrocławski" z Bremy we wtorek 16 maja zostanie wniesiony do Muzeum Miejskiego, które od kilku miesięcy zbierało pieniądze na zakup tej kolekcji zabytków sztuki złotniczej. Cały skarb kosztował ponad 1,3 mln euro.<strong> "Skarb Wrocławski", czyli kolekcja wyrobów złotniczych pochodzących z XVI-XIX wieku, był własnością jednej z niemieckich galerii. </strong></p>
Składa się z 50 przedmiotów, z których, jak ocenili wrocławscy eksperci, 30 jest szczególnie cennych dla miasta i historii Wrocławia.
Pieniądze na zakup tych zabytków sztuki złotniczej pochodzą od wrocławskich sponsorów i od prywatnych osób, które wpłacały pieniądze na specjalne konto bankowe, utworzone w styczniu przed dyrekcję Muzeum Miejskiego.
Na kolekcję składają się m.in. puchary świeckie, kielichy, świeczniki, dzbany, chrzcielnica i srebrne blachy przyścienne zwane odblasknicami. Z ok. 1550 roku pochodzi najstarszy renesansowy kielich biesiadny, a ozdobą kolekcji jest cesarski puchar z 1586 roku. 31 przedmiotów to dzieła wrocławskich złotników, uchodzących przez wieki za jednych z najlepszych na świecie. Pozostałe pochodzą z pracowni mistrzów śląskich. Duża część kolekcji datuje się na XVII i XVIII wiek.
Cały zbiór w dobrym stanie przetrwał do dziś.
PAP - Nauka w Polsce, Urszula Małecka
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.