<p>Koniec z pisaniem pracy licencjackiej - na takie rozwiązanie może się wkrótce zdecydować większość wydziałów <a href="http://www.uni.lodz.pl/portal/">Uniwersytetu Łódzkiego</a>. Do zakończenia 3-letnich studiów byłoby niezbędne jedynie zaliczenie egzaminu - informuje "Dziennik Łódzki".</p>
Na takie rozwiązanie zezwala nowy regulamin studiów przyjęty właśnie przez Uniwersytet Łódzki. "To lepsze rozwiązanie niż pisanie odtwórczych prac" - ocenia szef samorządu studentów UŁ Michał Sobczak.
"W pierwszych trzech latach program jest mocno przeładowany, studenci mają mało czasu, w efekcie często powstają prace nie naukowe, ale pseudonaukowe" - mówi dziekan Wydziału Fizyki i Chemii UŁ prof. Bogusław Kryczka.
Dziekan zaznacza, że wydział na pewno nie zrezygnuje z egzaminów oraz tzw. raportów, czyli 10-15-stronicowych prac pisanych po szóstym semestrze - pisze gazeta.
Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym decyzje w sprawie prac licencjackich mają zapaść do końca czerwca. Do tego czasu będą trwały konsultacje w poszczególnych katedrach.
"Tematy prac licencjackich, zwłaszcza na kierunkach masowych, są do siebie bardzo podobne, a wykorzystywane materiały pokrywają się. Prace są mało oryginalne, mało twórcze, niespecjalnie rozwijające studentów. Nie sądzę więc, żeby odejście od ich pisania szczególnie zubożyło kompetencje absolwentów" - uważa dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego prof. Paweł Starosta.
Prof. Starosta zastrzega jednak, że powinny być wyjątki. Prace licencjackie są bowiem dobrym rozwiązaniem na kierunkach, na których studenci prowadzą badania i powinni uczyć się prezentowania ich wyników.
"Dziennik Łódzki" przypomina, że zgodnie z nową ustawą o szkolnictwie wyższym, od października studia będą się odbywały w systemie dwustopniowym: najpierw trzeba będzie zaliczyć 3-letnie studia licencjackie, by zakwalifikować się na 2-letnie magisterskie. MOW
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.