
<p>W Tatrach na dobre obudziły się świstaki. Apelujemy do narciarzy i snowboardzistów, aby w trosce o spokój i bezpieczeństwo tych zwierząt nie jeździli poza wytyczonymi trasami" - mówi dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński. W polskiej części Tatr są 52 kolonie świstaków, w których łącznie żyje około 200 osobników. </p>
Po przebudzeniu świstaki żywią się zapasami siana, które każdego roku gromadzą w norach od początku sierpnia do połowy września. Odbywają też długie wędrówki po śniegu do wytopionych przez słońce miejsc, w których mogą znaleźć zeszłoroczną trawę.
Świstaki bytują m.in. w rejonie Kasprowego Wierchu. Każdego roku przed zakończeniem sezonu narciarskiego zwierzęta te po obudzeniu się ze snu zimowego muszą znosić w swoim sąsiedztwie obecność narciarzy. Rano wychodzą do słońca, ale gdy ruszają kolejki krzesełkowe i na stoku pojawiają się narciarze, świstaki znikają pod ziemią. Wychodzą na powierzchnię po godz. 16, gdy trasa pustoszeje. Taka sytuacja potrwa w tym roku do 8 maja, kiedy to po długim weekendzie staną na okres lata kolejki w rejonie Kasprowego Wierchu.
"Świstaki nigdy nie znajdują się bezpośrednio na trasie narciarskiej. Znamy położenie ich nor i trasa narciarska zawsze wytyczana jest tak, aby je ominąć. Nory świstaków mamy wymierzone GPS-em. Dzięki temu świstaki są oddalone od narciarzy o około 80 metrów. Zakładamy też siatkę, która powstrzymuje zwierzęta przed zapuszczaniem się na trasę narciarską" - wyjaśnia Skawiński.
Młode świstaki przychodzą na świat latem. Wyprowadzane są z nor około 10 lipca. Przez trzy lata mieszkają z rodzicami, a potem migrują, aby założyć własne kolonie. W jednym miocie rodzi się do sześciu świstaków. Wiek dorosły osiąga średnio 30 procent z nich, a w deszczowe lata - jeszcze mniej.
Świstaki to roślinożerne ssaki z rodziny wiewiórkowatych wielkości dużego kota. Ich futro ma szarobrunatną barwę. Nazwa pochodzi od charakterystycznego świstu, jaki zwierzęta te wydają, gdy są czymś zaskoczone lub zaniepokojone. W Polsce świstaki żyją tylko w Tatrach.
PAP - Nauka w Polsce, Mariusz Czoba
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.