Jan Boczek - ekspert od roztoczy


<p>Prof. Jan Boczek, najwybitniejszy polski akarolog, czyli znawca problematyki roztoczy i uznany żywieniowiec, otrzymał tytuł doktora honoris causa <a href="http://www.ar.krakow.pl/new/index.php">Akademii Rolniczej w Krakowie</a>. </p>

Akarologia jest dyscypliną zoologiczną zajmująca się naukowym badaniem roztoczy (Acari), obszernego i zróżnicowanego gatunkowo rzędu drobnych pajęczaków. Od wielu lat stanowi ona naukową pasję Jana Boczka, profesora zwyczajnego nauk rolniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Prof. Boczek jest światowej klasy specjalistą w zakresie roztoczy z nadrodziny szpecielowatych - Eriophyoidea. Opisał lub był współautorem opisu 35 nowych rodzajów oraz 229 gatunków nieznanych wcześniej szpecieli. Prowadził także badania nad możliwością ich wykorzystania do biologicznego zwalczania chwastów.

Drugim ważnym obszarem zainteresowań naukowych profesora są badania nad szkodnikami produktów żywnościowych i przechowalnianych. W tej dziedzinie wykonał on wiele cennych badań nad bionomią (popularnie określenie połączonych badań biologicznych i ekonomicznych – przyp. PAP), ekologią i gospodarczym znaczeniem wspomnianych szkodników.

Dorobek naukowy prof. Boczka obejmuje ponad 350 publikacji, z czego 178 to oryginalne prace naukowe. Napisał samodzielnie lub był współautorem 21 książek i podręczników oraz 147 komunikatów naukowych i prac popularno-naukowych. Pod jego kierunkiem powstało 168 prac magisterskich oraz 28 doktorskich z zakresu ochrony roślin w Polsce. Uroczystość nadania profesorowi tytułu doktora honoris causa krakowskiej Akademii Rolniczej odbyła się 21 kwietnia 2006 roku.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/CJ GUNTHER 7.10.2024

    Noblista Victor Ambros: nauka jest wysiłkiem kolektywnym

  • 07.12.2024 EPA/PONTUS LUNDAHL

    Noblista, który odkrył mikroRNA doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera