Główne cele życiowe Polaków: praca i dobre warunki materialne

<p>30 proc. Polaków deklaruje, że głównym celem życiowym jest dla nich praca i jej utrzymanie. Na drugim miejscu znalazły się odpowiednie warunki materialne, które wymieniło 26 proc. respondentów - wynika z najnowszego sondażu CBOS przeprowadzonego w dniach 3-6 marca 2006 roku na reprezentatywnej próbie 1081 dorosłych Polaków. </p>

72 proc. ankietowanych przyznało, że ma rozmaite dążenia i chce coś osiągnąć w życiu. Do braku aspiracji życiowych przyznało się 28 proc. respondentów. Z sondażu wynika, że "z dnia na dzień" żyje 45 proc. ankietowanych z wykształceniem podstawowym i 18 proc. z wykształceniem wyższym.

95 proc. Polaków w wieku od 18 do 24 lat ma jasno określone cele, które motywują ich do aktywności życiowej. Brak jakichkolwiek dążeń deklaruje 64 proc. ankietowanych powyżej 65 roku życia.

Na kolejnych miejscach celów i dążeń życiowych Polaków znajduje się wykształcenie - 17 proc. respondentów zamierza kontynuować edukację lub podnieść dotychczasowe kwalifikacje.

Głównym dążeniem 16 proc. badanych jest budowa lub kupno mieszkania czy domu. 14 proc. podkreśla, że ich dążeniem jest przede wszystkim posiadanie dzieci i wykształcenie ich. Wysokie miejsce w hierarchii celów zajął czas wolny, na który wskazało 11 proc. badanych.

Kobiety - częściej niż mężczyźni - wskazały na dążenie zdobycia odpowiedniej pracy (32 proc.) i wykształcenia (19 proc.). Częściej też podkreślały chęć posiadania dzieci (16 proc.).

Mężczyźni na pierwszym miejscu stawiają osiągnięcie odpowiednich warunków materialnych (30 proc.). 19 proc. mówi o budowie lub kupnie mieszkania bądź domu, 11 proc. - o wymianie samochodu.

Dla badanych zajmujących stanowiska kierownicze najważniejszy jest wolny czas (26 proc.). Bezrobotni wskazują na pracę (67 proc.) i odpowiednie warunki materialne (27 proc.).   Uczniowie i studenci chcą przede wszystkim zdobyć wykształcenie (74 proc.) i pracę (61 proc.). Ankietowani emeryci wskazują na odpowiednie warunki materialne (27 proc.) i zdrowie (25 proc.). JUR

PAP - Nauka w Polsce

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera