Samce żaby moczarowej wabią partnerki niebieskim kolorem

Rana_arvalis_.solo.jpg
Rana_arvalis_.solo.jpg

<p><strong>Samiec żaby moczarowej (Rana arvalis) - jako jedyny wśród płazów - chcąc przypodobać się potencjalnym partnerkom, zmienia ubarwienie skóry na intensywnie niebieskie</strong>. Około 300 takich wystrojonych na niebiesko samców pojawiło się właśnie na obrzeżach Ostrowa Wlkp. &quot;O tej porze Rana arvalis jest jednym z pierwszych godujących płazów&quot; - mówi lider <a href="http://www.otop.org.pl/">Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków</a> w południowej Wielkopolsce, przyrodnik Paweł Dolata. </p>

"Ich zaloty trwają bardzo krótko, ale sama zmiana barw odbywająca się tylko w tym okresie i tzw. ampleksus (połączenie z samicą) kosztuje samców sporo energii" - dodaje.    

Żaby moczarowe trudno zauważyć w okresie godowym, ponieważ  wchodzą wtedy do wody. Po pojawieniu się kijanek i przeobrażeniu się ich w małe żabki, dorosłe osobniki wracają na bagna, moczary i inne otwarte podmokłe siedliska. Podobnie jak wszystkie płazy,  rana arvalis jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem.  "Jest bardzo wrażliwa, musi mieć bardzo czyste środowisko" - podkreśla Dolata.

Żaby moczarowe osiągają długość od 4 do 8 cm. Jedna żaba może złożyć w kłębie od 800 do 2800 jaj. Przeobrażone osobniki pojawiają się w połowie czerwca.

W Jaskółkach, położonych niedaleko Ostrowa Wlkp. w ogrodzie prof.  PAN Leszka Bergera mieszka ponad setka "dzieci słońca", czyli żab.  Profesor hoduje je i bada w specjalnych basenach. Ponad 80-letni uczony zajmuje się swoimi ulubieńcami praktycznie całe życie. Na ich temat wydał ponad 100 publikacji i kilka książek. Jest niewątpliwie jednym z największych w świecie "żabich autorytetów". Atrakcją jego ogrodu są od 2004 roku żaby... albinosy.
"W świecie nauki wzbudzają wielkie zainteresowanie" - mówi prof. Berger. 

"To właśnie żaby, ze względu na szczególne właściwości fizjologiczne (przepuszczalna skóra) i ekologiczne, są doskonałym wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska" - zaznacza prof. Berger.  ZAK

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Badaczki z UŚ opracowały biologiczny preparat do oczyszczania ścieków z leków i fenoli

  • Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ W Ogrodzie Botanicznym zakwitło 16 tysięcy liliowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera