<p>Rozwiązania oparte na kontrolerach macierzy dyskowej umożliwiają firmom najszybsze wdrożenie tzw. wirtualizacji, czyli bezproblemowej rozbudowy sieci komputerowej w środowiskach używających wielu systemów (heterogenicznych). Staną się one podstawą przyszłych sieci komputerowych - wynika z przesłanego w piątek 31 marca PAP raportu firmy Ovum.</p>
Macierz dyskowa to urządzenie zawierające zbiór od kilku do kilkuset dysków twardych, które są zgrupowane w grupy RAID. Każda taka grupa jest dzielona na obszary, widoczne przez użytkownika jako osobne dyski (dyski logiczne).
Macierze, które są samodzielnymi urządzeniami, producenci wyposażają, podobnie jak komputery, w pamięć RAM (od 2 GB do 512 GB). Każda macierz dyskowa może stanowić swoiste "archiwum" danych dla wielu komputerów wyposażonych w różne systemy operacyjne. Macierze o największej pojemności mogą przechowywać ponad 300 TB (terabajtów) danych.
W raporcie "Funkcje pamięci masowej – inteligentny kontroler kontra sieć", analitycy z Ovum przestudiowali właściwe umiejscowienie newralgicznych funkcji pamięci masowej, koniecznych do zwiększenia możliwości tych urządzeń i samych sieci komputerowych, korzystających w firmach ze środowisk heterogenicznych.
Ovum zauważa, że rosnące wymagania rynku stale napędzają ponad 50-proc. roczne tempo wzrostu pojemności pamięci masowych, czyniąc z rozwoju infrastruktury pamięci masowej istotny punkt zainteresowań działów informatycznych.
Wirtualizacja i wprowadzenie wspólnego zarządzania wszystkimi urządzeniami komputerowymi w firmie ułatwia zarządzanie pamięcią masową. Powoduje to zwiększenie skuteczności administratorów pamięci masowej, obniżenie kosztów oraz poprawę ogólnej elastyczności firmowej informatyki w dostosowywaniu się do wymogów biznesowych.
"Jesteśmy zdania, że możliwość łączenia według potrzeb różnych technologii i architektur dyskowych - klasy średniej oraz korporacyjnej, również różnych producentów - jest kluczowa dla postępującego procesu upraszczania zarządzania (...)” - powiedział cytowany w raporcie wiceprezes ds. infrastruktury w Ovum, Carl Grenier. MES
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.