Wystawa prac niemieckiego architekta Karla Schinkla w Szczecinie

<p>Ponad 250 grafik, rycin i projektów autorstwa znanego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla i jego uczniów można oglądać na wystawie, którą otwarto w czwartek 30 marca w Muzeum Narodowym w Szczecinie. </p>

Grafiki pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i ukazują różne budowle architektoniczne zlokalizowane na Pomorzu oraz na niemieckiej wyspie Rugia i w jej okolicach. „Większość z nich należy do zbiorów szczecińskiego Muzeum Narodowego, ale część ekspozycji pochodzi z niemieckich muzeów, bibliotek i archiwów z Berlina, Poczdamu i Greifswaldu oraz Fundacji Pruskich Zamków i Ogrodów” – poinformowała PAP opiekunka wystawy Ewa Gwiazdowska.

Do najciekawszych grafik należy akwarela z widokiem szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich w przebudowie, plan budowy portu w Świnoujściu, oryginalna, XIX - wieczna mapa tego miasta oraz projekt studzienki św. Ottona z Bambergu w Pyrzycach. Zobaczyć można również rysunki przedstawiające kościoły w Bytowie i Trzebiatowie, ratusz w Kołobrzegu oraz archiwalne zdjęcia zabudowy miejskiej Stargardu Szczecińskiego, Greifswaldu, Stralsundu i Herringsdorfu.

W skład ekspozycji wchodzą także trzy makiety przedstawiające modele latarni morskiej na Rugii, zamku myśliwskiego w Granitz oraz oranżerii w Putbus. „Wszystkie trzy budowle zachowały się do dzisiaj” – dodała Gwiazdowska.

Karl Friedrich Schinkel (1781 – 1841) należy do wybitnych architektów okresu klasycyzmu w Prusach. Zaprojektował wiele budowli w Berlinie i na terenie Prus.

Najważniejsze jego projekty to budowle znajdujące się w Berlinie: budynek tamtejszego  teatru, gmach Akademii Marynarki Wojennej oraz Starego Muzeum. Schinkel pracował jakiś czas dla pruskiej rodziny królewskiej, na zlecenie której przebudował pałace w Charlottenhofie i Charlottenburgu. Na terenie Polski projektował z kolei pałace w Antoninie, Kwiliczu i Miłosławiu; przebudował również pałac w Mysłakowicach. Jego szkice wykorzystano przy przebudowie zamku w Kórniku.

Według projektów Schinkla powstały teatry w Aachen i Hamburgu oraz wiele kościołów w Berlinie i na Pomorzu, m.in. w Czaplinku, Kwidzynie, Giżycku i Lidzbarku Warmińskim. Schinkel zaprojektował także pałacu arcybiskupi w Gnieźnie.

Wystawę można oglądać do 23 kwietnia. MGM

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera