Prof. Jerzy Szacki - historyk idei i socjolog


<p>&quot;Historia myśli socjologicznej&quot; autorstwa prof. Jerzego Szackiego to jedna z niewielu w światowej literaturze prób obszernego i pogłębionego przedstawienia głównych kierunków myśli socjologicznej od jej starożytnych początków, aż po lata ostatnie - oceniła w 2003 r. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, przyznając mu &quot;polskiego Nobla w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.</p>

Książkę, wydaną po raz pierwszy w roku 1981, opublikowano ponownie w 2002 r. Autor dokonał w niej licznych zmian redakcyjnych i wprowadził uzupełnienia, uwzględniając koncepcje najnowsze.

Jak argumentowała FNP, książka zawiera wykład na temat historii myśli socjologicznej, a nie "socjologii jako takiej czy też tworzonych przez socjologów teorii". Szacki uwzględnił w niej liczne koncepcje zrodzone przed powstaniem socjologii, a jednocześnie poświęcił dużo uwagi treściom socjologicznym zawartym w dziełach filozofów, myślicieli politycznych i przedstawicieli innych niż socjologia nauk społecznych.

Wydawnictwo Naukowe PWN, które opublikowało "Historię myśli socjologicznej", otrzymało Nagrodę Fundacji Kultury w konkursie na najlepszą książkę akademicką Atena 2003.

Jerzy Szacki urodził się w 1929 r. w Warszawie. W 1952 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat uzyskał w roku 1959, habilitację - w 1965 r.

Następnie, w latach 1968-1999 kierował Zakładem Historii Myśli Społecznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1967-1968 był prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych UW. Od 1981 do 1983 roku pełnił funkcję dziekana Wydziału Filozofii i Socjologii UW.

Od 1987 r. Szacki jest profesorem zwyczajnym, od 1999 r. - profesorem emerytowanym Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 r. jest członkiem rzeczywistym PAN.

Związany z UW, wykładał jednocześnie gościnnie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Aktualnie jest profesorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Przez wiele lat Szacki zasiadał w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a w latach 1972-1976 był jego przewodniczącym. Był przewodniczącym Komitetu Socjologii PAN oraz członkiem prezydium PAN. Był także członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Komitetu Badań Naukowych, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i członkiem-założycielem Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk.

Szacki to uczony o renomie międzynarodowej. Wykładał gościnnie w College de France i szkołach letnich w New School for Social Research w Nowym Jorku. Odbył staże naukowe w Paryżu, Oksfordzie, Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Jest autorem licznych publikacji książkowych, z których najważniejsze, obok "Historii myśli socjologicznej" to: "Ojczyzna, Naród, Rewolucja" (1962), "Durkheim" (1964), "Kontrrewolucyjne paradoksy" (1965), "Tradycja" (1971), "Spotkania z utopią" (1980), "Znaniecki" (1986), "Dylematy historiografii idei oraz inne szkice i studia (1991) oraz "Liberalizm po komunizmie" (1994).

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

krx

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Lublin/ 160 pacjentek może zrobić szybki test na endometriozę

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Nowa metoda leczenia migotania przedsionków w USK

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera