Starsze owce pożyteczne dla stada

Czarna owca nie taka znowu czarna: okazuje się, że najstarsze
osobniki w stadzie najlepiej przyczyniają się do wzrostu jego
populacji. Zwłaszcza w trudnych warunkach spowodowanych zmianami
klimatycznymi.

Dzikie zwierzęta muszą sprostać wyzwaniu i przetrwać w warunkach zmieniającego się klimatu. Naukowcy z Imperial College London oraz z Uniwersytetu Claude\\'a Bernarda w Lyonie zbadali, w jaki sposób populacja owiec na odległej wyspie u zachodnich wybrzeży Szkocji reaguje na zmienioną dostępność pożywienia oraz brak przewidywalności zimowych burz.

"Gdy panują dobre czasy i pożywienia jest pod dostatkiem, wkład młodych owiec w powiększenie liczebności stada jest dwukrotnie większy niż gdy panują trudne warunki. Wtedy właśnie starsze owce najbardziej przyczyniają się do wzrostu liczby osobników w stadzie" - podsumowuje wyniki badań dr Thomas Ezard. AKR

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera