Wirus w etykietce RFID

<p>Elektroniczne etykietki - znaczniki RFID - mogą być wykorzystane jako nośnik wirusów komputerowych - udowodnili naukowcy z Vrije Universiteit Amsterdam. </p>

RFID (Radio frequency identification) to technologia, która umożliwia stworzenie systemu kontrolowania przepływu towarów i osób, działającego w oparciu o zdalny odczyt i zapis przy użyciu fal radiowych. Małymi i tanimi znacznikami radiowymi RFID można oznaczać towary, zwierzęta, a nawet ludzi.

Znaczniki (tzw. tagi) z układem elektronicznym przytwierdzane są do nadzorowanych obiektów. Wykonuje się je w różnych wersjach, na przykład jako małe "pastylki" nie wymagające zasilania, a także w postaci sztywnych bądź elastycznych kart. Dzięki wykorzystaniu fal radiowych, informacja zapisana w tagach może być nie tylko odczytywana, ale też wielokrotnie zmieniana i przechowywana nawet kilka lat.

Systemy te są już szeroko stosowane jako metki antykradzieżowe i wszędzie tam, gdzie wymagana jest jednoznaczna identyfikacja - choćby jako implanty dla zwierząt domowych.

Naukowcy z Amsterdamu zainfekowali znacznik RFID prostym (złożonym ze 127 znaków) wirusem komputerowym, aby wykazać, że  to technologia wrażliwa na nadużycia ze strony hakerów (a raczej crackerów). Zakażony RFID może zarażać komputery poprzez czytniki.  Twórcy systemów RFID powinni popracować nad zabezpieczeniami, zwłaszcza że znaczniki stają się z roku na rok tańsze i powszechniejsze. Inaczej podstępnie oznakowany karton z chipsami czy tresowana mysz z chipem będą mogły wywołać chaos w szpitalu, na lotnisku lub supermarkecie. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Tekst ukazał się w Serwisie Naukowym PAP.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera