
<strong>Ekspedycja o nazwie Sophie X zbadała zalegający u brzegów Estonii wrak pancernikaáSchleswig-Holstein.</strong> Wykonano dokumentację fotograficzną i filmową. Uczestnicy badali okręt w czasie pięciodniowej wyprawy, która zakończyła się w niedzielę. Dwóch wchodzących w skład załogi nurków sfilmowało wrak zalegający na dnie Morza Bałtyckiego kilkanaście metrów pod wodą, około 5 mil od brzegu na wysokości Tallina.
Celem ekspedycji o nazwie Sophie X (to kod radiowy pancernika Schleswig-Holstein z czasów jego służby w marynarce wojennej) było zbadanie stanu okrętu m.in. pod kątem ewentualnego pozyskania z wraku jakiegoś charakterystycznego elementu, który mógłby trafić do zbiorów Muzeum Westerplatte.
"Mieliśmy nadzieję, że znajdziemy - jeśli nie kotwicę, to może choćby fragment masztu czy np. śrubę. Chcieliśmy wówczas wystąpić oficjalnie do władz estońskich, za których zresztą wiedzą zorganizowaliśmy naszą ekspedycję, z prośbą o pozwolenie na zabranie tego elementu. Niestety, nie znaleźliśmy nic charakterystycznego" - stwierdził Wójtowicz -Podhorski.
Do zasobów muzealnych ma trafić na razie dokumentacja filmowa z wyprawy Sophie X oraz pozyskany od prywatnego kolekcjonera album ze zdjęciami Schleswig-Holsteina z wyprawy wokół Afryki, która miała miejsce na przełomie 1937 i 1938 roku.
"Spróbujemy też odnaleźć jeden z dwóch dzwonów okrętowych, o którym wiemy, że został zdemontowany i zabrany ze statku" - stwierdził Wójtowicz-Podhorski.
Organizatorami wyprawy Sophie X było gdańskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (zbiera ono m.in. przedmioty związane ze Schleswig- Holsteinem) oraz Centrum Nurkowe "Neptun" z Bydgoszczy.
Nad ranem 1 września 1939 roku z niemieckiego pancernika Schleswig- Holstein padły strzały w kierunku Westerplatte. Zdarzenie to uznaje się za symboliczny początek II wojny światowej (niedawno ustalono, że kilka minut przed Westerplatte Niemcy zbombardowali miasto Wieluń).
W końcu 1944 roku Schleswig-Holstein został zbombardowany przez lotnictwo u wejścia do portu w Gdyni i osiadł na płyciźnie. W 1947 roku Rosjanie przetransportowali okręt do Tallina, gdzie przez lata służył jako cel do różnego rodzaju ćwiczeń, a w końcu - to, co z niego zostało zatopiono.
1 września minister kultury Bogdan Zdrojewski podpisał w Gdańsku zarządzenie, na mocy którego powstanie Muzeum Westerplatte. Placówka ta ma być częścią Muzeum II Wojny Światowej. AKS
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.