GOPR-owskie psy z certyfikatem

<p>Psy ratownicze Grupy Podhalańskiej GOPR Toro i Baster podczas międzynarodowych szkoleń i egzaminów zorganizowanych w południowym Tyrolu we Włoszech, otrzymały najwyższą z możliwych ocen &#8211; tzw. klasę C. Oznacza to - podaje &quot;Dziennik Polski&quot; - że należą do grupy najlepiej wyszkolonych psów ratowniczych w Europie.</p>

Certyfikaty dla najlepszych psów-ratowników należących do europejskich organizacji ratowniczych nadaje Internationale Rettungshunde Organization, która koordynowała także szkolenie we Włoszech.

Psy ratownicze wraz z przewodnikami z kilku krajów Europy ćwiczyły w Tyrolu umiejętności przydatne podczas górskich akcji ratowniczych - przede wszystkim poszukiwanie ludzi zasypanych lawiną.

Baster i Toro oraz ich przewodnik - starszy instruktor ratownictwa górskiego, zawodowy ratownik Grupy Podhalańskiej GOPR Andrzej Górowski – zostali zakwalifikowani do najlepszej grupy pod względem poziomu wyszkolenia.

"Podczas końcowego egzaminu na lawinisku Toro otrzymał 180 punktów na 200 możliwych, a Baster 191 punktów i aplauz na stojąco" – opowiada naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Mariusz Zaród.

Owczarek niemiecki Toro Ronson Land to duży pies, dlatego praca na lawinisku jest dla niego łatwiejsza niż dla drobniejszego Bastera rasy border collie.

"Baster jest za to bardzo ruchliwy. Mniejszą posturę nadrabia niesamowitym zaangażowaniem w akcję oraz wielkim zapałem. Psy nie odniosłyby jednak sukcesu, gdyby nie systematyczny trening i praca, którą w szkolenie wkłada ich przewodnik" – podkreśla naczelnik GOPR.

Toro i Baster, zwany przez ratowników Rumunem, to dwulatki. Na swoim koncie mają ok. 10 akcji ratowniczych - pisze "Dziennik Polski". MOW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera