<p>Amerykańska sonda kosmiczna Mars Reconnaisance Orbiter (MRO) weszła 10 marca, po trwającym ponad 7 miesięcy locie, pomyślnie na zaplanowaną orbitę wokół Marsa.</p>
Zakończenie trwającego 27 minut manewru przyjęto owacyjnie w ośrodku kontroli lotu agencji NASA w Pasadenie.
Pojazd odpalił silniki hamujące kiedy znajdował się po przeciwległej w stosunku do Ziemi stronie Marsa, w okresie trwającej 30 min. przerwy w łączności.
Ważąca prawie 2 tony sonda MRO jest najnowocześniejszym pojazdem kosmicznym, jaki kiedykolwiek został wysłany z Ziemi do rejonu Czerwonej Planety. Naukowcy oczekują, że sonda zbierze więcej informacji niż wszystkie poprzednie misje marsjańskie razem wzięte.
Sonda MRO ma w ciągu 4 lat z niskiej orbity badać planetę, jej atmosferę, klimat i rzeźbę terenu. Jednak na tę orbitę sonda wejdzie dopiero w październiku tego roku, po trwających wiele miesięcy drobnych korektach jej lotu.
Jednym z najważniejszych zadań będzie poszukiwanie śladów wody w stanie płynnym oraz miejsc nadających się na lądowiska dla przyszłych misji załogowych.
Naukowcy obserwowali z napięciem manewr wejścia na orbitę, bowiem od roku 1960 z 35 misji aż 21 zakończyło się fiaskiem.
Tylko w ostatnich 15 latach NASA straciła w rejonie Marsa dwa pojazdy badawcze - w 1993 r. sondę Mars Observer i w 1999 sondę Mars Climate Orbiter.
Wraz z przybyciem sondy MRO, liczba krążących wokół Marsa satelitów badawczych wzrosła do czterech - trzech amerykańskich (Mars Reconnaisance Orbiter, Mars Global Surveyor i Mars Odyssey) i jednego europejskiego (Mars Express).
Powierzchnię Czerwonej Planety wciąż badają dwa amerykańskie roboty - Spirit i Opportunity, które wylądowały po przeciwnych stronach Marsa ponad 2 lata temu.
Oba roboty wykonały niezliczoną ilość zdjęć oraz analiz gruntu i skał. Wciąż są sprawne, mimo, że dawno upłynął zaplanowany okres ich działalności. JM
PAP - Nauka w Polsce
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.