Pierwszy bocian przyleciał na Podkarpacie

bociek.jpeg
bociek.jpeg

<p>W Nakle, w gminie Stubno na Podkarpaciu, pojawił się pierwszy w tym roku bocian. Przyleciał do gospodarstwa, do którego także w ubiegłym roku &quot;zameldował się&quot; jako pierwszy przybysz z Afryki - informuje przedstawiciel Urzędu Gminy w Stubnie.</p>

To tzw. zwiadowca - wyjaśnia prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego Przemysław Kunysz. "+Nasze+ bociany są teraz w okolicach delty Dunaju i Morza Czarnego. Będą u nas za dwa - trzy tygodnie" - mówi.

W ubiegłym roku pierwszy bocian dotarł do gminy Stubno mniej więcej w podobnym terminie i - zdaniem lokalnych obserwatorów - był to ten sam ptak, który jako pierwszy przyleciał także w tym roku. 
                                                                                                                                                                                                                                              W miejscowości Nakło znajduje się ponad 30 gniazd tych ptaków, a w całej gminie naliczono w ubiegłym roku 93 gniazda, w których zamieszkiwało ponad 300 boćków.

Mieszkańcy gminy Stubno, a także odwiedzający te strony turyści, już niedługo będą mogli obserwować przyloty bocianów i innych ptaków ze specjalnej wieży, która będzie częścią powstającego w tej miejscowości bocianiego centrum turystyczno-edukacyjnego. Większość pieniędzy na tę, będącą w trakcie urzeczywistniania, inwestycję pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Beczak zielonogrzbiety (Camaroptera brachyura). Fot. Adobe Stock

    Ekspert: ptaki rywalizują o przestrzeń do śpiewu jak o pożywienie

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera