Niebieskie skrzynki zostaną zamontowane w trzech szkołach w gminie Trzebiatów. Młodzież będzie mogła anonimowo napisać o swoich problemach do pedagoga, policji oraz straży miejskiej - informuje "Głos Szczeciński".
"Chcesz pomóc, napisz do nas" - taki napis będzie umieszczony na trzech, niebieskich skrzynkach policyjnego zaufania. To kontynuacja ubiegłorocznego projektu, w ramach którego zainstalowano podobne skrzynki przed komendą policji, na trzebiatowskim rynku oraz koło banku w Mrzeżynie.
"Kolejne trzy zawisną w gimnazjum i liceum w Trzebiatowie oraz w gimnazjum w Mrzeżynie" - mówi Władysław Michalski, koordynator gminnego programu "Bezpieczne Miasto", w ramach którego realizowany jest projekt. "Chcemy, by uczniowie mieli możliwość anonimowego i komfortowego kontaktu z pedagogiem, policją oraz strażą miejską. Nie o wszystkich sprawach da się rozmawiać w cztery oczy" - dodaje.
Instalacja w czerwcu ub. roku pierwszych niebieskich skrzynek w mieście wywołała spore zamieszanie. Jednym pomysł się bardzo podobał, inni krytykowali, że to nic innego, jak zachęcanie do donosicielstwa i niejasnej współpracy z policją. Najwięcej utrapienia przysparzali policji niemieccy turyści, którzy wykorzystywali je w błogiej niewiedzy jako skrzynki pocztowe. Policja musiała wyciągać korespondencję i przekazywać ją poczcie.
"Po co komu takie skrzynki?" - zastanawiają się uczennice trzebiatowskiego gimnazjum w rozmowie z reporterem "Głosu". "Jak będziemy miały problem, to pójdziemy do pedagoga osobiście, tak jest łatwiej. W naszej szkole wisi już taka zielona skrzynka, raz wrzuciłyśmy do niej list, w którym informowaliśmy o pewnych kłopotach. Potem sprawdziłyśmy, czy ktoś go wyjął. Niestety leżał kilkanaście dni" - dodają uczennice. YY
PAP - Nauka w Polsce
BSZ
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.