Rektor Harvardu przegrał ze strażnikami politycznej poprawności

<p>Rektor prestiżowego Uniwersytetu Harvarda, Lawrence Summers, podał się do dymisji po długich sporach ze środowiskiem wykładowców tej uczelni, które kilkakrotnie wyraziło wobec niego wotum nieufności.</p>

 51-letni Summers, wybitny ekonomista i były minister finansów w administracji prezydenta Billa Clintona, najpierw naraził się wpływowemu lobby feministycznemu w Harvardzie. Oburzenie wywołał wyrażony przez niego pogląd, że niewielka obecność kobiet w elitach nauk ścisłych i inżynieryjnych może mieć związek z genetycznymi różnicami płci.

Skrytykował także prominentnego ciemnoskórego  profesora studiów afroamerykańskich, Cornela Westa, mówiąc że nie wnosi on wiele do akademickich dokonań uczelni. Wypowiedź tę uznano za rasistowską i zażądano rezygnacji rektora.

Summers wypomniał poza tym profesorom Harvardu  ich  wrogie wypowiedzi - po ataku terrorystycznym z 11 września 2001 roku - pod adresem amerykańskich wojsk. Jak zauważył, pogłębia to rozziew między intelektualnymi elitami liberalnego wschodniego wybrzeża, a bardziej konserwatywnymi masami zwykłych Amerykanów.

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Zalewski
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera