Historia i kultura

Obchody Roku Języka Polskiego 2006

<p>Wszystkie ugrupowania sejmowe wezmą udział 21 lutego w dyktandzie parlamentarnym, które zainauguruje obchody Roku Języka Polskiego - informuje senator Krystyna Bochenek. Od kilku lat 21 lutego jest obchodzony w Unii Europejskiej jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. </p>

Polscy językoznawcy i pomysłodawcy Roku Języka Polskiego postanowili zorganizować w tym dniu krótkie dyktando parlamentarne, sprawdzające znajomość polszczyzny wśród posłów.

"Wszystkie kluby parlamentarne zgodziły się już wziąć udział w dyktandzie. Każdy wystawi swoją reprezentację. Dyktando będzie pisał tylko +przewodniczący klasy+, pozostali mogą mu podpowiadać" - tłumaczy Bochenek. Wśród posłów, którzy zdecydowali się na udział w imprezie, są m.in. Donald Tusk i Andrzej Lepper.

W komisji oceniającej znajdą się m.in. przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski, prof. Jerzy Bralczyk oraz prof. Walery Pisarek. Zespół z najlepszym wynikiem uzyska od nich tytuł "bezbłędnego klubu parlamentarnego".
 
To tylko jedno z wydarzeń, które znalazły się w planie obchodów Roku Języka Polskiego 2006 - zaznacza Bochenek. "Chcemy, aby było to wielkie święto języka polskiego. To szansa, by poprawić stan polszczyzny publicznej - języka polityków, mediów, internetu" - dodaje senator.

W październiku w katowickim Spodku odbędzie się największe wydarzenie obchodów - Festiwal Języka Polskiego połączony z targami książki. "Wybierzemy tam mistrza polskiego słowa oraz mistrza ortografii" - zapowiada senator. Zorganizowane zostaną też konkursy ze znajomości polskiego, m.in. dla Polonii, dziennikarzy oraz uczniów.

"Chcemy wzbudzić zainteresowanie polszczyzną w szkołach i podnieść rangę przedmiotu +język polski+. Zmienia się on w przedmiot, który trzeba tylko zdać na maturze. Nie uczy się zaś uczniów poprawnego mówienia, nauczyciele nie zwracają uwagi na język, którym posługuje się młodzież" - podkreśla Markowski.

Rada Języka Polskiego chce wystąpić do MEiN z projektem stworzenia nowego "Wielkiego słownika współczesnej polszczyzny".

"Byłby to następny wielki słownik po słowniku Doroszewskiego. Takie dzieła ukazują się tradycyjnie raz na pół wieku, praca nad nim potrwałaby nawet kilkanaście lat" - mówi prof. Markowski.

O język polski można walczyć także podczas zakupów w sklepie - uważa dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego, przedstawiając inną akcję zainicjowaną przez Radę.

"Ponad 80 proc. wielkopowierzchniowych sklepów łamie ustawę o języku polskim, sprzedając towary nie posiadające polskich etykiet. Często na produktach znajduje się informacja w języku polskim, ale jest niewystarczająca i uboższa od informacji w języku obcym. Wszystkie takie przypadki można i należy zgłaszać do Państwowej Inspekcji Handlowej" - tłumaczy Kłosińska.

W grudniu 2005 r. Senat RP podjął decyzję o ustanowieniu roku 2006 Rokiem Języka Polskiego.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera