UE pomoże w ratowaniu pachnicy dębowej

pachnica.jpeg
pachnica.jpeg

<p>Trzy wielkopolskie nadleśnictwa rozpoczną wkrótce realizację projektu &#8222;Ochrona siedlisk i pachnicy dębowej w dolinie środkowej Warty&#8221;, opracowywanego w ramach europejskiego programu LIFE Natura 2000. Pachnica należy do największych europejskich chrząszczy. W Polsce&nbsp;jest chroniona&nbsp;od 2001 roku.</p>

. Najczęściej występuje w starych lasach. Do życia potrzebuje obumierających drzew liściastych, przede wszystkim dębów i wierzb. W Europie uznawana jest za gatunek zagrożony wyginięciem. Licznie występuje w lasach południowo-wschodniej Szwecji, a w Polsce głównie w pradolinie Warty.    

”Tytuł projektowi nadała Komisja Europejska, która go zarejestrowała i za 2-3 miesiące podejmie decyzję o finansowaniu prac. Wniosek został złożony pod koniec ubiegłego roku, ale już teraz wszystkie podejmowane działania zaliczane są do kosztów projektu” - informuje członek zespołu opracowującego projekt LIFE Natura, Jan Suder z Nadleśnictwa Jarocin.

W myśl dyrektyw unijnych każdy kraj Wspólnoty ma obowiązek zachować dla przyszłych pokoleń siedliska i gatunki uznane za ważne. Jednym z takich miejsc są obszary pn. Lasy Żerkowsko-Czeszewskie w pobliżu Jarocina, położone w pradolinie Warty, zwane często wielkopolską Białowieżą. Wśród siedmiu naturalnych siedlisk i jedenastu gatunków zwierząt o znaczeniu międzynarodowym występuje tutaj m.in. pachnica dębowa. „Martwe, stojące i leżące drzewa w pradolinie są naturalnym siedliskiem tego chrząszcza” - podkreśla Suder.    

Całkowity koszt projektu wyniesie 2 mln euro. Dofinansowanie UE wyniesie 65 proc. tej kwoty, czyli 1,2 mln euro. Oprócz Jarocina projekt będą realizować na terenie ponad 21 tys. ha nadleśnictwa w Łopuchówku (obszar „Biedrusko”) i Obornikach (obszar „Dąbrowy Obrzyckie”).

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Zakrzewski

we   

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera