"Leksykon włókiennictwa" - historia barw, tkanin i ornamentów

<p>Jaki kolor nazywamy izabelowym, jaki barszczowym, a jaki włosowym? Czym różni się haft brylantowy od haftu richelieu, a koronka irlandzka od paryskiej? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dostarczy &quot;Leksykon włókiennictwa&quot;. Książka zawiera prawie 3,4 tys. haseł i blisko 80 fotografii.</p><p />

Leksykon został wydany przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków  w Warszawie. Jego autorką jest kierownik Działu Archiwaliów w KOBiDZ, dr Marta Michałowska. Według dyrektora KOBiDZ Jacka Rulewicza, będzie on "ważnym, podstawowym źródłem informacji zarówno dla humanistów, jak i technologów włókiennictwa". Hasła obejmują "surowce, barwniki, środki pomocnicze, narzędzia, urządzenia, maszyny, techniki, technologie, nazwy wyrobów, dziedziny i specjalizacje włókiennicze od czasów najdawniejszych aż po współczesność".

Jedna z ciekawostek, informacja na temat koloru izabelowego, który leksykon definiuje jako niezdecydowany kolor brudnożółty, wiąże się z Izabelą Katolicką. Królowa przysięgła nie zmieniać koszuli ani razu podczas trwającego 11 lat oblężenia Grenady. W efekcie ubranie przybrało właśnie niezdecydowany brudnożółty kolor. Jeszcze zanim Grenada padła w 1492 roku, powstała nazwa dla koloru mlecznej kawy - kolor "izabelowy".

Z książki dowiedzieć można się także m.in., jakie kolory nazywano barszczowym, włosowym, końskim, cygrynowym, gorącożółtym i dorato oraz jakich owoców używano do farbowania odzieży na czarno. Michałowska charakteryzuje najsłynniejsze i najpiękniejsze rodzaje haftów, jak np. angielski, richelieu, renesansowy, wenecki czy brylantowy. Opowiada historię koronki, wymienia egzotyczne nici, tłumaczy, co nazywane jest fałszywą aplikacją, podaje ciekawostki na temat tkanin - na przykład, że tkaniny brokatowe wytwarzano już w IX wieku w Hiszpanii. Wspomina także nowsze tkaniny i dzianiny, jak dżersej, burberry czy denim. Ten ostatni, prototyp dżinsu, wytwarzano we Francji już w XVIII wieku, a w XIX wieku sprowadzano do Ameryki przez Levi Straussa - przypomina Michałowska.

Marta Michałowska ukończyła w 1973 r. historię sztuki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie pod kierownictwem naukowym ks. prof. Janusza Pasierba, doktorat obroniła w 1978 r. Jest autorką ok. 40 publikacji z zakresu zabytkowego włókiennictwa, rzemiosła artystycznego i ikonografii chrześcijańskiej, między innymi książek "Zabytkowe tekstylia kieleckie"(1989) oraz "Słownik terminologiczny włókiennictwa"(1995).

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera