<p>Naukowcy odkryli białko odpowiedzialne za hiperaktywację plemników, umożliwiającą im zapłodnienie - donosi najnowszy numer "Nature".</p>
Hiperaktywacja plemników polega na zmianie sposobu ich poruszania się z symetrycznych drobnych ruchów do asymetrycznych uderzeń witki plemnika. Proces ten jest niezbędny dla przejścia plemnika przez osłonkę przejrzystą komórki jajowej i zapłodnienia.
Od dawna wiadomo było, że proces hiperaktywacji uzależniony jest od wzrostu stężenia jonów wapnia w komórce plemnika. Jednak dokładny mechanizm nie był znany.
Teraz naukowcy z Harvard Medical School z Bostonu pod kierunkiem Davida Claphama odkryli białko odpowiedzialne za hiperaktywację plemników.
Białko to, zwane CatSper1, znajduje się w witce plemnika. Wchodzi ono w skład kanałów wapniowych, umożliwiających transport jonów wapnia do i na zewnątrz komórki.
Naukowcy wykazali, że wewnątrzkomórkowa alkalinizacja (zmiana środowiska na bardziej zasadowe) aktywuje białko CatSper1, a to z kolei powoduje wzrost stężenia wapnia w witce plemnika i jego hiperaktywację.
Odkrycie amerykańskich naukowców może pomóc w leczeniu bezpłodności wywołanej zaburzeniami poruszania się plemników lub ich niezdolnością do naturalnej hiperaktywacji. ZUZ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.