<p>Archeolodzy odkryli w Egipcie dwa posągi sprzed 3400 lat, przedstawiające Sechmet - boginię o głowie lwicy - oraz fragment unikalnego posągu przedstawiającego króla z Kusz, o wyraźnie zarysowanych cechach nubijskich.</p>
Posągi odkrył w Luksorze zespół badawczy pracujący dla Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Kairze. Odkrycia dokonano w świątyni poświęconej faraonowi Amenhotepowi III z XVIII dynastii (ok. 1570 p.n.e.-1345 p.n.e.), podczas prac mających ochronić świątynię przed zalewem wodami Nilu.
Jeden z posągów, wykonany z granitu i mający 150 cm wysokości, ukazuje boginię wojny Sechmet dzierżącą symbol reprezentujący życie oraz zwój papirusu.
Bogini Sechmet utożsamiała złe moce Słońca, przypisywano jej też moc zarówno uzdrawiania, jak i sprowadzania chorób.
"Ten posąg jest przepiękny. Brakuje jedynie stóp i podstawy" - mówi Hourig Sourouzian, szef międzynarodowego zespołu naukowców, który dokonał odkrycia posągów.
Z drugiego posągu bogini Sechmet, odnalezionego na stanowisku, zachowało się tylko popiersie. Wykonane z czarnego diorytu, ma ok. 1 metra wysokości, co sugeruje, że cały posąg miał monumentalne rozmiary.
Archeolodzy wydobyli też, wykonaną z czerwonego granitu, głowę posągu króla Nubijczyków z Kusz. Nubijczycy panowali w Egipcie w okresie XXV dynastii (750 r. p.n.e.–656 r. p.n.e.). Kraina Kusz leżała na południu starożytnego Egiptu w Nubii, która obecnie jest częścią Sudanu.
"Zaraz po oczyszczeniu znaleziska zorientowaliśmy się, że to nubijski władca o południowych rysach twarzy, z okrągłymi policzkami i wydatnymi ustami. Posągi królów z kraju Kusz są niezmiernie rzadkie, zwłaszcza tutaj, w Egipcie" - mówi Sourouzian.
Zdaniem naukowców żadne z tych znalezisk nie należy do obszaru, na którym zostały odnalezione. Najprawdopodobniej zostały kiedyś przywiezione i ukryte w Luksorze. JACK
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.