Historia i kultura

Unikatowy cyrkiel znaleźli archeolodzy w Krakowie

<p>Unikatowy mosiężny cyrkiel datowany na XV wiek znaleźli archeolodzy podczas prac konserwatorskich na dziedzińcu <a href="http://www.wsp.krakow.pl/geo/krakow/c_novum.html">Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.</a> To pierwszy taki instrument odnaleziony w Polsce.</p>

Jak mówi Dariusz Niemiec, kierujący zespołem archeologów z Instytutu Archeologii UJ, cyrkiel można datować na czasy działalności Mikołaja Kopernika. Bez wątpienia jest on związany z uniwersytetem, gdyż przyrządy te służyły do nauki geometrii lub badań astronomicznych.

Ze względu na miejsce znaleziska, czyli resztki murów po działającej w tym miejscu na przełomie XV i XVI wieku pierwszej polskiej szkole średniej ufundowanej przez rycerza Zakonu Maltańskiego Bartłomieja Nowodworskiego, archeolodzy przypuszczają, że cyrkiel mógł należeć do nauczycieli tej szkoły, a także wybitnych profesorów i rektorów uniwersytetu: Walentego Fontany (1545-1618) lub jego ucznia Jana Brożka (1585-1652).

„Na instrumencie znajduje się sygnatura Omega. Prawdopodobnie został on wykonany w jednym z włoskich warsztatów” – ocenia Niemiec.

Podkreśla, że krakowski cyrkiel jest unikatem na skalę europejską, ponieważ podobne, najstarsze tego typu eksponaty znajdują się jedynie w najbogatszych kolekcjach w Oxfordzie i Florencji.

Podczas prac konserwatorskich na dziedzińcu Collegium Novum UJ archeolodzy znaleźli też kość do gry, zabronionej przez średniowieczne przepisy uniwersyteckie, kilka monet z XVI-XVII wieku oraz bogatą kolekcję ceramiki gotyckiej. 

Natrafiono również na relikty późnogotyckiego muru, który został zidentyfikowany jako mur graniczny XV–wiecznych burs Jerusalem i Filozofów. Zachowały się także resztki kamienno-ceglanych sklepień tych budynków. Bursy spłonęły w 1841 roku, a na ich miejscu zbudowano w latach 1883-1887 budynek Collegium Novum.

Wystawa eksponatów wydobytych w trakcie prac archeologicznych w Collegium Novum jest planowana na maj tego roku.

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera