<p>Liczbę 200 tys. haseł przekroczyła 26 stycznia Polska Wikipedia, wolna internetowa encyklopedia - informuje na swojej stronie Polska Wikipedia. Dwustutysięczny artykuł dotyczy wsi Siedlisko w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. </p>
Rekordowe hasło powstało w ramach projektu, który ma na celu opisanie w Wikipedii wszystkich polskich miejscowości.
Od września ubiegłego roku liczba artykułów w polskiej Wikipedii wzrosła dwukrotnie. Obecnie - jak informuje Wikipedia Polska - jest ona największą pod względem liczby haseł encyklopedią w języku polskim, przed nową encyklopedią powszechną PWN z lat 2000-2005 (140 tys. haseł) oraz internetową encyklopedią WIEM Portalu Wiedzy Onet (125 tys. haseł).
Polska edycja jest czwartą pod względem wielkości wersją językową Wikipedii na świecie. Najwięcej haseł zawiera Wikipedia angielska licząca blisko milion haseł.
Polską Wikipedię założyli 26 września 2001 roku Paweł T. Jochym i Krzysztof Jasiutowicz. Jej treść jest dostępna na wolnej licencji GNU FDL, co oznacza, że może być dowolnie rozpowszechniana i modyfikowana, zachowując jednak warunki oryginalnej licencji.
Jak można przeczytać na stronie Wikipedia Polska, jej twórcą może zostać każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu - nie jest wymagana nawet rejestracja, wystarczy trochę wiedzy i chęć pomocy.
Nazwa Wikipedia wywodzi się od hawajskiego słowa wiki, które oznacza w tym języku szybko. BSZ
PAP - Nauka w Polsce
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.