<p>Prawie 3 stopnie w skali Richtera miał wstrząs sejsmiczny zanotowany 24 stycznia nad ranem w Suwałkach (Podlaskie) - informuje dr Paweł Wiejacz z <a href="http://www.igf.edu.pl/pl/">Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk</a>. Według niego, wstrząs miał charakter lokalny.</p>
Został zanotowany 24 stycznia o godz. 1.47 w stacji sejsmologicznej w Suwałkach, więc raczej nie mógł być odczuwalny dla ludzi.
Jak mówi Wiejacz, epicentrum wstrząsu mogło pochodzić z pogranicza polsko-białoruskiego lub samej Białorusi. Bardziej mógł być on odczuwalny w okolicach Siemiatycz i Białowieży.
"To najbardziej prawdopodobne, gdyż wykluczamy Litwę, jako miejsce epicentrum. W tym samym czasie odnotowano tam wstrząsy, ale te związane były z trzęsieniem ziemi zarejestrowanym na południe od Japonii" - dodaje Wiejacz.
Pytany, jak mogło dojść do takiego ruchu ziemi, dr Wiejacz odpowiedział, że na przykład w wyniku jakiegoś wybuchu na Białorusi, o którym nic nie wiemy.
Inną, mniej prawdopodobną przyczyną wstrząsu, mógł być mróz. Wiejacz wyjaśnił, że zdarza się to czasem w Skandynawii. W miejscach, gdzie znajdują się skały granitowe, pękają one w wyniku dużych mrozów. Jednak ruchy ziemi są słabsze i wynoszą ok. 2,6 st. w skali Richtera.
To pierwszy zaobserwowany tak duży wstrząs od 2004 roku w tym regionie; wtedy w północnej Polsce doszło do trzęsienia ziemi o sile 5 stopni w skali Richtera. Sejsmolodzy byli zaskoczeni takim wstrząsem w tej części świata.
Kilka wstrząsów wystąpiło także na Podhalu na przełomie listopada i grudnia 2004 r. Miały one siłę od 4,6 do 3,1 stopni w skali Richtera.
Skala Richtera służy do pomiaru siły wstrząsu w epicentrum. Teoretycznie jest skalą otwartą, ale w praktyce nie notuje się wstrząsów powyżej 9,5. Drgania skorupy ziemskiej o sile 2-3 stopni są ledwie wyczuwalne przez ludzi, ale nieco silniejsze, rzędu 4-5 stopni, mogą powodować niewielkie uszkodzenia budynków.
PAP - Nauka w Polsce, Jacek Buraczewski
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.