Coraz więcej szkół zamkniętych z powodu mrozu

<p>Rośnie liczba szkół, w których z powodu mrozu zawieszono prowadzenie zajęć. Część zamierza przywrócić działalność 25 stycznia, niektóre pozostaną zamknięte do 27 stycznia. Zajęcia zawiesiła także jedna z wyższych uczelni - <a href="http://www.cm.umk.pl/">Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy</a>.</p>

W województwie lubelskim z powodu mrozu zamknięto 561 szkół, o prawie 200 więcej niż 23 stycznia. „Są to przede wszystkim szkoły podstawowe i gimnazja” - informuje rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Lublinie Jolanta Kasprzak. W zdecydowanej większości zamykane są szkoły wiejskie, do których uczniowie nie mogą dojechać lub w których nie można zapewnić odpowiedniej temperatury.

Sześć dodatkowych szkół i placówek oświatowych zostało zamkniętych w Wielkopolsce. „Obecnie lista zamkniętych placówek zwiększyła się do 289” – informuje Karol Wojciechowski z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

W woj. śląskim zajęcia zawiesiło ponad sto kolejnych placówek (56 szkół podstawowych, 29 gimnazjów, 17 przedszkoli i 6 szkół ponadgimnazjalnych) - podało Śląskie Kuratorium Oświaty. 25 stycznia odwołanie zajęć zapowiada 35 szkół podstawowych, 17 gimnazjów, 11 przedszkoli i dwie szkoły ponadgimnazjalne. Te dane mogą się jeszcze zmienić.

Śląski wicekurator oświaty Jerzy Zawarczyński liczy, że sytuacja wróci do normy pod koniec tygodnia, wraz z poprawiającą się pogodą. Zawarczyński przypomniał, że zawieszenie lekcji nie oznacza zamknięcia szkół na klucz - uczniowie, którzy do nich przychodzą, uczestniczą w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych.

W Małopolsce zamknięte były 492 szkoły, w tym także przedszkola, mieszczące się w zespołach szkół. "25  stycznia zamkniętych ma być nadal 325 placówek" - dodaje.

"Najwięcej szkół jest nieczynnych w powiatach: limanowskim, boheńskim, brzeskim i nowosądeckim" - informuje dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego małopolskiego kuratorium oświaty Janusz Szklarczyk.

Na Podkarpaciu zajęcia zawiesiły 134 szkoły - podaje  Aleksander Mandzelowski z tamtejszego kuratorium oświaty.

"W zdecydowanej większości szkoły zawieszają zajęcia na dwa dni. Dominują szkoły podstawowe i gimnazja, ale jest także sześć przedszkoli i dwanaście szkół ponadgimnazjalnych" - mówi Mandzelowski. "Decyzje o zawieszeniu zajęć dotyczą ponad 5 proc. wszystkich szkół" - dodaje.

Zajęcia zostały zawieszone także w ponad 50 lubuskich szkołach, głównie podstawowych i gimnazjach - informuje lubuski Kurator Oświaty Maciej Szykuła. Ten stan utrzymuje się od 23 stycznia. W wielu szkołach w regionie dyrektorzy zdecydowali się na skrócenie zajęć.

"Z reguły zajęcia szkolne zostały zawieszone na 1-2 dni. Mróz nieco zelżał, jutro ma być jeszcze cieplej. W tej sytuacji spodziewamy się, że większość uczniów z zamkniętych teraz szkół wznowi naukę" - mówi Szykuła.

535 świętokrzyskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i szkół zawodowych zawiesiło zajęcia dydaktyczne. To około 100 więcej niż w poniedziałek - informuje świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w Kielcach. Placówki oświatowe nie zostały zamknięte, pełnią swoje funkcje opiekuńczo-wychowawcze.

W całym regionie kujawsko-pomorskim zawieszono zajęcia w ponad 600 szkołach. Większość placówek otworzyła jednak świetlice. Pracują także stołówki szkolne. W Bydgoszczy nieczynnych jest ponad 50 szkół podstawowych, gimnazjów i średnich. Zajęcia zawiesiło także Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

Na terenie delegatury toruńskiej kujawsko-pomorskiego kuratorium oświaty zajęcia odwołano w 301 szkołach w powiatach: Wąbrzeźno, Toruń, Grudziądz, Golub Dobrzyń, Brodnica, Chełmno. W samym Toruniu lekcje nie odbywają się w 41 szkołach.

W woj. warmińsko-mazurskim z powodu mrozu nieczynne są 254 placówki: szkoły i przedszkola. Są to głównie szkoły w małych miejscowościach. Jak mówi wicekurator oświaty na Warmii i Mazurach Waldemar Żakowski, szkoły zaplanowały przerwę w nauce do 25 stycznia, ale warunki atmosferyczne mogą spowodować, że zostanie ona przedłużona.

PAP - Nauka w Polsce, olz, mil, ren, kpr, kon, wos,  kyc, mmd, agn, sos, ula

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera