Prof. Antoni S. Kleczkowski - wybitny polski hydrogeolog


<p>19 stycznia w Krakowie zmarł prof. Antoni S. Kleczkowski, najbardziej uznany polski hydrogeolog i pierwszy wybrany w wolnych wyborach rektor <a href="http://www.agh.edu.pl/">Akademii Górniczo-Hutniczej</a> w latach 1981-1987 - informuje&nbsp; rzecznik AGH, Małgorzata Krotoszyńska.</p>

Prof. Kleczkowski miał 83 lata. Urodził się w Poznaniu 5 maja 1922 r. Był synem językoznawcy i filologa germańskiego Adama Kleczkowskiego - profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i Poznańskiego.

Antoni Kleczkowski studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach pozostał na AGH, którą ukończył w pierwszym powojennym roczniku absolwentów, tam też w 1972 r uzyskał tytuł profesora.

W latach 1974-81 był szefem Instytutu Hydrogeologii i Geologii Inzynierskiej. W 1981 r. został pierwszym rektorem AGH wybranym w wolnych wyborach na uczelni i sprawował tę funkcję przez sześć kolejnych lat. W 1992 roku przeszedł na emeryturę.

Prof. Kleczkowski jest uznawany za twórcę polskiej szkoły hydrogeologicznej. Opublikował prawie 300 prac naukowych z zakresu hydrogeologii, geologii i ochrony środowiska. Większość z nich to prace studialne, monograficzne i podręczniki, należące do kanonu nauczania geologii. Ponad 30 publikacji traktowało o wodach podziemnych Krakowa i okolic. Profesor wypromował ok. 200 inżynierów i magistrów. Pod jego kierunkiem powstało 15 prac doktorskich i dziewięć habilitacji, siedmiu wychowanków uzyskało zaś tytuł profesora.

Jedną z jego pasji było zgłębianie wiedzy o AGH - uczelni, z którą związał całe zawodowe i naukowe życie. Zainteresowania te zaowocowały książką "Studia nad przeszłością AGH w Krakowie", opublikowaną w 2004 r.

Był członkiem PAN i PAU oraz wielu towarzystw naukowych, zarówno polskich jak i zagranicznych - m.in. Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Przewodniczył też Państwowej Radzie Ochrony Środowiska. Otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1993) oraz medal Leopolda von Bucha  - najwyższe odznaczenie nadawane cudzoziemcom przez Niemieckie Towarzystwo Geologiczne (1998).

Prof. Kleczkowski został także doktorem honoris causa m.in. francuskiej Ecole Polytechnique de Mons (1987 r.) oraz macierzystej Akademii Górniczo-Hutniczej (1994).

PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedenaścioro naukowców wróci do kraju, by tu kontynuować badania – w ramach programu Polskie Powroty

  • 10.12.2021. Na zdjęciu prof. Piotr Borek. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej prof. Borek - odwołany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera