Historia i kultura

Muzeum Solidarności, Wolności i Walki z Totalitaryzmem powstanie we Wrocławiu

<p>Muzeum Solidarności, Wolności i Walki z Totalitaryzmem powstanie w ciągu dwóch lat we Wrocławiu. Obecnie trwa konkurs na projekt architektoniczny związany z przebudową starej piekarni w centrum miasta, gdzie będzie siedziba nowej placówki.&nbsp; </p>

W muzeum zostaną zgromadzone archiwalia i eksponaty z okresu od 17 września 1939 r. do momentu wyjścia z Polski ostatniego żołnierze radzieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu NSZZ Solidarność - informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Marcin Garcarz. 

Rzecznik wyjaśnia, że muzeum ma być multimedialne i interaktywne, tak aby było atrakcyjne również dla młodzieży. "Chcemy przede wszystkim trafić do młodego pokolenia, które nie pamięta tamtych czasów" - mówi Garcarz.

Prof. Janusz Cisek, pełnomocnik prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza do spraw związanych z budową  placówki, zaznacza, że muzeum będzie adresowane także do zagranicznych gości.

"Różne nieścisłości związane choćby z wyzwoleniem obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu pokazują, jak niewielką wiedzę ma Zachód na temat historii" - podkreśla Cisek.

Dodaje, że w muzeum zostaną zgromadzone nie tylko archiwalia, ale i eksponaty, m.in. z manifestacji Solidarnościowych i działania Pomarańczowej Alternatywy.

"Chcemy również nagrać na płytach DVD wspomnienia osób, które po 1945 r. zostały przesiedlone do Wrocławia" - mówi profesor. Podkreśla, że już powstaje grupa wolontariuszy, która zajęła się wyszukiwaniem takich osób i zachęcaniem ich do podzielenia się swoimi przeżyciami z tamtych lat.

"Cały czas zbieramy różne przedmioty, ulotki, zdjęcia i filmy. Ponadto wiele osób obiecało nam, że podarują muzeum pamiątki z tamtych czasów" - mówi  profesor.

Muzeum w budowie będzie wkrótce miało swoją stronę internetową.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Małecka

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera