<p>Konferencja Generalna <a href="http://portal.unesco.org/en/ev.php-URL_ID=29008&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html">UNESCO </a>zaakceptowała projekt utworzenia w Łodzi Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii, działającego pod auspicjami tej organizacji. Do podpisania porozumienia w tej sprawie może dojść w połowie lutego – informuje dyrektor<a href="http://www.mcepan.lodz.pl/"> Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN w Łodzi</a> prof. Maciej Zalewski.</p>
Aktualnie trwają ustalenia dotyczące daty podpisania w Paryżu porozumienia między UNESCO i rządem polskim.
Międzynarodowe Centrum Ekologii PAN otrzymało również propozycję od Międzynarodowego Programu Hydrologicznego UNESCO, aby przygotować folder informacyjny prezentujący projekty realizowane we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi. Znajdą się w nim informacje dotyczące projektu zagospodarowania terenów wokół łódzkiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków wierzbą energetyczną oraz projektu renaturyzacji rzeki Sokołówki.
Broszura ma zostać zaprezentowana podczas IV Światowego Forum Wody, które odbędzie się w marcu tego roku w Meksyku. Łódzkie Regionalne Centrum Ekohydrologii będzie na forum koordynować sesję „Systemowe podejście z zastosowaniem ekohydrologii i fitotechnologii do zarządzania wodami miejskimi”.
Regionalne Centrum Ekohydrologii w Łodzi będzie jedyną tego typu instytucją w Europie. Zajmie się ona badaniem procesów biologicznych i hydrologicznych, które można wykorzystywać dla poprawy jakości wody. Utworzenie europejskiego centrum pomoże m.in. w pozyskiwaniu pieniędzy na opracowanie i realizowanie regionalnych programów ochrony środowiska.
Pierwszym etapem tworzenia centrum było uruchomienie rok temu w Łodzi Międzynarodowego Centrum Ekologii PAN. Placówka zajmuje się poprawą jakości wód śródlądowych metodami naturalnymi, m.in. poprzez kształtowanie rozwoju roślinności w pobliżu zbiorników wodnych lub rzek, czy też poprzez regulację ich poziomu.
Właśnie w Łodzi powstała koncepcja ekohydrologii jako nauki integrującej procesy ekologiczne i hydrologiczne w dużej skali. Badania zainicjowane ponad 20 lat temu w ówczesnym Zakładzie Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczęto na Zalewie Sulejowskim. Naukowcy z UŁ odkryli m.in., że regulacja poziomu wody w zbiorniku wpływa korzystnie na eliminowanie z jego wód wykwitu sinic - glonów wytwarzających toksyny zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt. Mogą one bowiem wywoływać w ich organizmach zmiany genetyczne.
W Łodzi powstał też pierwszy na świecie projekt wdrażania ekohydrologii w życie. Ponad 30 projektów opracowanych przez łódzkich naukowców wykorzystywanych jest na całym świecie, m.in. w państwach na kontynencie afrykańskim, w Brazylii, Argentynie, w krajach arabskich czy Indonezji.
Działalność nowej placówki pod auspicjami ONZ ma się przyczynić do zwiększenia naukowego prestiżu Polski na arenie międzynarodowej. Ma też ugruntować pozycję Łodzi jako silnego ośrodka naukowego i przyczynić się do poprawy warunków życia w mieście i regionie.
PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.